Miałeś okazję testować nowego Cyberpunka? 😀
Dzisiaj o tym, dlaczego testy oprogramowania są tak istotne.
Twój produkt reprezentuje Twoją markę
Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby jego marka kojarzyła się innym z jakością i solidnym podejściem.
Tak, jak pracownikowi wykończeń budowlanych zależy na wykonaniu zlecenia starannie, również nam – Software House’owi zależy na tym, aby klienci otrzymywali skończone, gotowe projekty bez ukrytych wad i błędów uniemożliwiających im pracę.
Właśnie w tym celu firmy naszego pokroju zatrudniają wyspecjalizowanych testerów oprogramowania.
- Odpowiadają oni za analizowanie wdrażanych kolejno etapów projektu
- Zwracają deweloperom raporty o błędach, lukach które uda im się „wyłapać”
- Sugerują rozwiązania, które mogą okazać się bardziej przyjazne/logiczne dla użytkowników
Dodatkowo, testy zwiększają bezpieczeństwo wdrażanych systemów czy aplikacji. Jest to kluczowa rola, bez której prawdopodobnie żaden projekt nie mógłby zakończyć się powodzeniem.
Testy oprogramowania – rodzaje
Rodzajów samych testów jest naprawdę wiele. Dzisiaj skupimy się jedynie na kilku wybranych, a oto one:
Testy ręczne/manualne
W tym przypadku do zadań testera należy przejrzenie i przeklikanie wszystkich elementów strony.
Na tym poziomie:
- Testerzy upewniają się o poprawności działania każdej funkcjonalności i sprawdzają, czy zastosowane rozwiązania są intuicyjne dla użytkownika.
- Analizie testera podlega tzw. Front-end i Back-end. Dotyczy to sprawdzenia narzędzia od warstwy zewnętrznej gdzie ocenia się głównie poprawne wyświetlanie i rozmieszczenie elementów, po przetestowanie funkcjonalności tj. zapis do newslettera, rejestracja/logowanie, dodawanie komentarzy i wiele innych szczegółów.
Automatyczne testy oprogramowania
Tutaj rola leży po stronie maszyny, która przetestuje działanie strony pod względem wytycznych narzuconych jej w skrypcie. Zazwyczaj ten rodzaj testów określany jest mianem bardziej dokładnych i szybszych. Ich powodzenie zależy m.in. od jakości napisanych skryptów. Jednym i możliwe, że jedynym z minusów testów automatycznych jest fakt, że maszyna nie zwróci nam takiego feedbacku, jaki otrzymalibyśmy od żywego człowieka na podstawie jego odczuć.
Re-testy
Jak wskazuje ich nazwa, są to testy przeprowadzane ponownie, tym razem po fix’ie poprzednio zraportowanych błędów w celu upewnienia się, czy przyniosło to oczekiwane skutki.
Regresyjne testy oprogramowania
Mają na celu zweryfikowanie, czy wprowadzone modyfikacje i uprzednie poprawki nie przyniosły niepożądanych efektów tj. błędy w odrębnych modułach, czy awarie niektórych funkcjonalności.
Jak powstają bugi?
Za każdą z linijek kodu źródłowego odpowiadają ludzie. Nie jesteśmy nieomylni i każdy, nawet najdrobniejszy błąd może skutkować nieprawidłowym wykonaniem działań.
Często na pracę programistów wpływa dodatkowo:
- Nakład kilku projektów
- Krótkie deadline’y
Bardzo pomocne jest wówczas wsparcie testera i managerów nieustannie czuwających nad projektem. Znacznie prostsze i korzystniejsze jest analizowanie wdrażanych kolejno etapów projektu.
Przykładowo, w przypadku ogromnej platformy E-commerce, rozpoczęcie testów dopiero pod sam koniec będzie znacznie bardziej czasochłonne, a tym samym bardziej kosztowne.
Zamiast wdrażać poprawki na bieżąco w niewielkich segmentach kodu, programista i tester zmuszeni będą do analizy bardzo rozbudowanego kodu i przejścia wszystkich funkcjonalności, które mogłyby zostać sprawdzone zdecydowanie wcześniej.
Podsumowanie
Zlecając nam wykonanie strony na WordPress, zaprogramowanie systemu CRM czy też rozbudowanej platformy Marketplace masz pewność, że Twój projekt zostanie oddany w terminie, sprawdzony pod każdym względem i wykonany z najwyższą dokładnością. Zaczerpnij opinii naszych klientów 😉