Kobieta uzywajaca laptopa trzymajaca prezent

22 grudnia, 2020

Święta a bezpieczne zakupy online

W okresie świątecznym, dodatkowo w dobie pandemii jeszcze częściej decydujemy się na zakupy online. Kupujemy prezenty na ostatnią chwilę, szukamy wyjątkowych okazji i promocji. Niestety w całym tym pędzie nie zwracamy uwagi na istotne szczegóły. Jak nie dać się złapać na fałszywe oferty czy próby wyłudzeń w internecie?

Zakupy online a rekomendowani sprzedawcy

Fałszywy sklep internetowy to bardzo często wykorzystywane przez wyłudzaczy narzędzie.

Aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy, zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania do sprzedawcy.

  • Rozmawiaj ze sprzedającym, doprecyzuj wszystkie szczegóły i zawsze przechowuj swoją kopię konwersacji.
  • Zwróć uwagę na średnią cenę danego przedmiotu w różnych sklepach. Nie kieruj się najtańszą ofertą bez wcześniejszego upewnienia się o rzetelności sprzedawcy.
  • Czy sklep i jego właściciel cieszą się dobrą opinią w sieci? Jak długo sprzedający prowadzi działalność i czy jest ona zarejestrowana?
  • Nie zwracaj uwagi tylko na komentarze pozostawione przez „klientów” danego sklepu. Przejdź przez inne niezależne fora i strony z rekomendacjami gdzie poznasz więcej wiarygodnych opinii na dany temat.
  • Sprawdź dostępne opcje wysyłki. Jeżeli sprzedawca pozwala na zapłatę za towar przy odbiorze, będziesz mógł upewnić się o zawartości otrzymanej paczki i wtedy zdecydować, czy chcesz ją zwrócić, czy zatrzymać.

Bardziej szczegółowo nt. fałszywych sklepów www wypowiedziałem się w naszym wyżej załączonym artykule.

Podejrzane maile? Nie klikaj!

Święta to również czas, w którym nasze skrzynki mailowe zasypywane są setkami ofert znanych marek. Najnowsza konsola dostępna w marketach z 30%-owym rabatem, czy też wyjątkowa oferta kredytu na święta w naszym banku. Wszyscy dobrze znamy takie kampanie, niektórzy zapoznają się z tym chętniej, inni traktują to jako niepotrzebny spam. Jedno jest pewne, pośród ofert od sprawdzonych sprzedawców zawsze znajdą się również takie, w które lepiej nie klikać 😉

Phishing może okazać się wyjątkowy groźny dla mniej świadomych zagrożenia użytkowników i pozbawić ich nie tylko środków finansowych, ale również istotnych danych osobistych.

Podobnie jak w przypadku sklepów internetowych, ten temat również został poruszony na naszym blogu.

Odwołując się do tego w skrócie, pamiętaj!

Przed wykonaniem jakichkolwiek działań – czy to zainstalowania zawartości maila, otworzenia linku, czy przesłania informacji na prośbę nadawcy, upewnij się, że otrzymana wiadomość pochodzi z rzetelnego źródła.

Przycisk z napisem zablokuj spam

Przycisk z napisem zablokuj spam

Blik blik?

Bardzo popularna w ostatnim czasie metoda, czyli realizacja płatności za pomocą kodu Blik. Pomimo, że doniesień o oszustwach jest coraz więcej kolejne osoby dają zwodzić się internetowym wyłudzaczom i generują im kolejne kody.

Złodzieje podszywający się pod znajomych/rodzinę za pośrednictwem uzyskania dostępu do ich kont, wysyłają do użytkowników prośby o „szybką pożyczkę na święta” zapewniając, że niebawem zwrócą pieniądze.

W takiej sytuacji dla pewności warto jest zadzwonić do takiego znajomego i upewnić się, że prośba pochodzi od niego.

Podsumowanie

Życzymy spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia 🙂 Przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji w internecie zachowaj zdrowy rozsądek!

Potrzebujesz więcej informacji?