Osoba przegladajaca sklep internetowy

1 grudnia, 2017

Jak zbudować zaufanie klientów sklepu internetowego.

Wielu przedsiębiorców prowadzących sklep internetowy stara się przyciągnąć swoich klientów szerokim asortymentem i niskimi cenami. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednym, niezwykle ważnym aspekcie – zaufaniu. Konsument, korzystający z e-sklepu powierza nam nie tylko swoje pieniądzę, ale również dane osobowe, których podanie jest konieczne w celu dostarczenia przesyłki. Anonimowość charakterystyczna dla transakcji gotówkowych jest więc niemożliwa do osiągnięcia. Pamiętaj więc, aby zadbać o budowanie zaufania klienta już od pierwszych sekund po odpowiedniego adresu w przeglądarce.

Sklep internetowy musi być wydajny i intuicyjny.

Kluczową rolę odgrywa tutaj szybkość ładowania strony eCommerce. Długo wczytujący się sklep internetowy sprawia wrażenie nieprofesjonalnego, amatorskiego. Ponadto dla każdego kupującego czas jest ważną wartością. Niewielu zdecyduje się przez to na zakupy właśnie u nas. Pamiętajmy, że konkurencja na rynku eCommerce jest ogromna, a potencjalny klient może zakupić podobne, bądź te same produkty u konkurencji.

Intuicyjne zaprojektowanie strony to równie istotny aspekt. Użytkownik, który bez trudu jest w stanie odnaleźć interesującą go opcję nie popadnie w irytację, która skutecznie zniechęci go do pozostawienia u nas swoich pieniędzy. Intuicyjność daje również wrażenie profesjonalizmu i buduje zaufanie klienta do naszego sklepu.

Umieść Twoje dane kontaktowe.

Nie wolno zapomnieć o umieszczeniu danych kontaktowych w widocznym i łatwym do odnalezienia miejscu. Klient, który zauważy Twoją otwartość na pewno ją doceni. Uzyska pewność, że nie masz nic do ukrycia, a ewentualne reklamacje i zwroty nie będą problemem.

Uzyskaj certyfikat SSL.

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych. Dzieki uzyskaniu certyfikatu SSL, tuż obok adresu naszego sklepu pojawi się zielona kłódka. Będzie to jasny znak dla klienta, że właściciel strony dba o bezpieczeństwo jego danych.

Zapewnij szybką i łatwo dostępną pomoc.

Dobrym pomysłem jest stworzenie FAQ – spis często zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Dzięki takiemu rozwiązniu klienci będą w stanie szybko i bez problemowo uzyskać potrzebną pomoc. Dodatkowo zwiększy się wydajność odpowiadania na indywidualne pytania klientów, dzięki ich mniejszej ilości.

Zadbaj o opinie klientów.

Niemal 70% użytkowników czyta opinie na temat danego sklepu internetowego przed skorzystaniem z jego usług. Warto więc zadbać o łatwo dostępny system opiniowania. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie opinii tuż pod opisem konkretnego produktu. Klient będzie w stanie zapoznać się z opiniami bez konieczności wchodzenia w inne zakładki.

W przypadku negatywnych komentarzy zadbaj o szybki kontakt z niezadowolonym klientem. Zachęć go publicznie do kontaktu prywatnego w celu poprawienia usług sklepu, bądź rozwiązania jego problemu.

Nie zapominaj o social mediach.

Social media to ogromna baza danych poprzez którą w łatwy sposób można dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów. Buduj wizerunek Twojej marki i zadbaj o relację z klientami na portalach społecznościowych. W przypadku młodzieży to najczęściej najskuteczniejszy sposób na przyciągnięcie ich uwagi i stworzenia wśród nich zaufania do Twojego sklepu internetowego. To ciężkie zadania, wymagające czasu i cierpliwości. W perspektywie czasu jest to jednak niezwykle opłacalne działanie.

Potrzebujesz więcej informacji?