kobieta uzywajaca laptop

22 października, 2021

Tekst miły dla oka

Jednym z najczęściej powtarzanych błędów podczas pisania tekstów jest skupianie całej uwagi na treści. Autorzy często zapominają o zasadach typografii, które są bardzo ważnym elementem mającym na celu umilić i urozmaicić czytanie tekstu.

 

Zachowaj odpowiedni format tekstu

Źle sformatowana treść jest katorgą dla czytelników. Nie stosowanie akapitów, brak wyjustowania tekstu, odbieranie jest przez czytelników negatywnie. Aby zachęcić do czytania podziel swój tekst na akapity oraz zastosuj nagłówki, które będą odróżniać treści danego artykułu.

Stosuj hierarchię nagłówków

Nagłówki mają za zadanie ułatwić czytelnikowi odnalezienie się w teście. Ważne jest aby stosować odpowiednią hierarchię, ponieważ ich struktura wpływa na pozycjonowanie strony i intepretowanie artykułu przez Google.

Pamiętaj, aby nie przesadzić

Nie stosuj zbyt wielu urozmaiceń.  Nie przesadzaj z podkreśleniami, kursywą czy pogrubieniami. Stosuj je tylko w określonych sytuacjach. Podkreślaj linki oraz pogrubiaj najważniejsze zwroty lub wyrażenia znajdujące się w treści.

Wybieraj odpowiednie fonty

Staraj się unikać zbyt ozdobnych czcionek, które przypominają pismo odręczne. Z pozoru wydają się atrakcyjne i  miłe dla oka jednak przy dłuższym czytaniu mogą powodować uciążliwe zmęczenie oczu.

Stosuj dwie, maksymalnie trzy czcionki w tekście

Jeśli chcesz urozmaicić swój tekst lub wyróżnić poszególne treści zdecyduj się na dodatkową czcionkę. Staraj się jednak nie przesadzić i ogranicz się do dwóch, maksymalnie trzech fontów, które będą ze sobą dobrze współgrać. Jeśli nie wiesz jak je połączyć tak by dobrze wyglądały skorzystaj z narzędzi takich jak Google Fonts lub Font Pair, które Ci w tym pomogą.

Nie zapomnij na jaki temat piszesz tekst

Dobierając font, nie zapomnij o czym piszesz. Wybranie zwariowanej czcionki z różnego rodzaju zawijasami nie będzie dobrze wyglądać jeśli przykładowo zajmujesz się pisaniem naukowych artykułów.

Zachowuj kontrast między tłem, a tekstem

Nie doprowadź do sytuacji w której napisany przez Ciebie tekst będzie zlewał się z tłem. Staraj się zachowywać kontrast, nie używając podobnych kolorów, co zaciekawi i zachęci czytelnika do lektury.

Pamiętaj o interlinii

Najlepszą metodą dobrania interlinii jest metoda prób i błędów. Tak naprawdę na oko musimy określić jaką wartość zastosować. Ważne jest aby kolejne wiersze nie nachodziły na siebie, ale nie doprowadź do sytuacji w której będą zbyt duże i widoczne odstępy.

Podsumowując, jeśli chcesz by jak najwięcej osób czytało Twoje treści staraj się sprawić, by Twój tekst był miły dla oka. Stosowanie powyższych zasad typografii internetowej znacząco zachęci odwiedzających Twoją stronę internetową do przeczytania artykułów na niej się znajdujących. Jeśli jednak jeszcze nie posiadasz opcji bloga na swojej stronie, odezwij się do nas, a pomożemy Ci takową wprowadzić co pomoże Ci wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarce.

Potrzebujesz więcej informacji?