Mezczyzna przed laptopem uzupelniajacy notes

9 grudnia, 2020

Atrakcyjne strony internetowe – trendy 2021

Rok 2021 zbliża się dużymi krokami. Tak jak każdy poprzedni, niesie on ze sobą nowe rozwiązania i trendy w web designie, którymi my – twórcy stron internetowych – będziemy się kierować. Sprawdźmy wspólnie, co według specjalistów będzie wpływać na atrakcyjność stron internetowych w nadchodzącym roku.

Ciemny motyw/Dark mode

Jest to rozwiązanie przyswajane kolejno przez wszystkie największe platformy internetowe. Kto jeszcze nie widział ciemnego Fejsa, Instagrama czy też Gmaila prawdopodobnie przespał ostatnie pół roku i ma sporo do nadrobienia.

Właściciele witryn internetowych również zaczynają decydować się na ciemny design.

Prawdopodobnie duży wpływ ma na to fakt, że część użytkowników korzysta już z ciemnego motywu również w przeglądarkach i na smartfonach.

Wówczas przeglądanie stron internetowych wieczorami/nocą nie powoduje większego zmęczenia oczu, nie razi użytkownika oraz pozwala zmniejszyć zużycie baterii urządzenia.

Dodatkowo, chyba wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie? 😛

Lampka swiecaca prosto na twarz chlopca

Lampka swiecaca prosto na twarz chlopca

„Hamburger” również na desktop?

Rozwijane menu na stronie (tzw. hamburger menu) do tej pory zobaczyć można było głównie na ekranie smartfona, w nielicznych przypadkach na desktopach. Od teraz ma się to zmienić. Strony wyświetlane na ekranach monitorów i laptopów częściej zaczną wykorzystywać tę praktykę.

 

Niesymetryczne rozmieszczenie elementów a minimalizm

Minimalizm od zawsze był czynnikiem wpływającym na lepszy odbiór strony przez użytkownika. Projektowanie stron w takim charakterze opiera się na zwięzłym przedstawieniu najważniejszych treści, bez zbędnego przesytu. Dodatkowo minimalistyczne strony www rezygnują zazwyczaj z wykorzystywania szerokiej gamy kolorów – stawiają one na jednolity odcień.

Aktualnie, coraz bardziej popularne jest przedstawienie treści w sposób niesymetryczny, z wykorzystaniem przesunięć i elementów, które nachodzą, nakładają się na siebie.

Nie oznacza to, że minimalistyczny styl projektowania stron internetowych przestaje być popularny. Stosowanie się do nowych trendów jest wyłącznie opcjonalne i na pewno nie przypadnie do gustu każdego właściciela strony internetowej.

Pomysłów, w jaki sposób można zaprojektować własną stronę jest tak wiele, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Może być to choćby mieszanka obu wspomnianych stylów. Niewykluczone, że może przynieść to bardzo ciekawy efekt. Rzuć okiem na jedną z naszych realizacji.

Screenshot 2020 12 09 Edge1S Strona glowna

Screenshot 2020 12 09 Edge1S Strona glowna

 

Slider/Karuzela – popularne i atrakcyjne pomysły

Coraz częściej spotykanym na stronach rozwiązaniem jest zastosowanie przeróżnych slider’ów i karuzeli. Automatycznie przewijająca się sekcja pozwala na wygodne przedstawienie:

  • produktów
  • realizacji
  • partnerów
  • opinii klientów

Prezentuje się to np. w taki sposób:

 

Podsumowanie

Obecne jak i nadchodzące trendy odnoszą się po części do zasady „Mobile First„. Część elementów witryny wyświetlanej na desktopach zaczyna powoli przypominać styl wykorzystywany wcześniej jedynie na mobile.
Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Tobie podobają się nadchodzące trendy. Zamierzasz stosować się do wspomnianych przez nas opcji, czy może masz inny ciekawy pomysł na projekt własnej strony?
Tylko wspominamy, że ciekawym sposobem na usprawnienie prowadzonej dyskusji nt. projektu może być nasza nowa aplikacja WeType.chat – sprawdź koniecznie! 🙂

Potrzebujesz więcej informacji?