Inwestuj w przyszlosc dotacje z funduszy europejskich

19 września, 2023

Inwestuj w przyszłość: Dotacje z Funduszy Europejskich

Jak już informowaliśmy w poprzednich postach, Unia Europejska przydzieliła środki finansowe dla przedsiębiorstw z całej Polski w celu wsparcia rozwoju ich działalności. Każde województwo posiada swój własny Regionalny Program Operacyjny, w którym zawarte są informacje dotyczące planowanych dotacji dla firm z danego regionu.

Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i przedstawić programy dotacyjne, które naszym zdaniem zasługują na uwagę, nie tylko w województwie lubelskim, ale także w innych regionach.

Województwo Lubelskie

W województwie lubelskim niedawno ogłoszono nabór wniosków na dotacje w ramach programu „Cyfryzacja lubuskich MŚP”. Jak możemy przeczytać na stronie LAWP, wsparcie otrzymają projekty, które obejmują nabycie rozwiązań/technologii cyfrowych, a następnie zakup usług związanych z dostosowaniem tych rozwiązań/technologii do potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa, inaczej mówiąc 'rozwiązania szyte na miarę’.  Nabór wniosków potrwa do 12 października tego roku a maksymalna kwota dotacji to 800 000 zł. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę https://funduszeue.lubelskie.pl/lawp/nabory/2.4-cyfryzacja-lubelskich-msp/2.4-cyfryzacja-lubelskich-msp/.

Kolejna dotacja dostępna w naszym województwie, skierowana również do MŚP, to program „Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych”. Nabór wniosków planowany jest od 18 września do 2 października. Dotacja jest przeznaczona na rozwój działalności i internacjonalizację MŚP, obejmując inwestycje produkcyjne oraz promocję oferty MŚP poprzez udział w targach, wystawach o charakterze międzynarodowym oraz w misjach gospodarczych. Kwota dotacji to maksymalnie 250 000 zł. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://funduszeue.lubelskie.pl/lawp/nabory/2.7-lubelskie-msp-na-rynkach-zagranicznych/2.7-lubelskie-msp-na-rynkach-zagranicznych-nabor-konkurencyjny/.

Nadchodzący nabór na dotację to „Usługi dla MŚP”, który odbędzie się już w grudniu i potrwa do stycznia 2024 roku. Środki można przeznaczyć na zakup usług specjalistycznego doradztwa, które wspiera prowadzenie działalności gospodarczej oraz transformację technologiczną i organizacyjną przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0 i gospodarki opartej na danych. Planowane ogłoszenie naboru nastąpi w listopadzie, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania strony LAWP, aby dowiedzieć się więcej szczegółów. https://funduszeue.lubelskie.pl/lawp/nabory/harmonogram-naborow/

Polska Wschodnia

Dotacją, z którą warto się pospieszyć, jest program „Wzornictwo w MŚP”. Nabór wniosków zakończy się 20 września. Ta dotacja jest dostępna dla regionu Polski Wschodniej. Główne obszary, na które można uzyskać wsparcie, obejmują usługi doradcze związane z przeprowadzeniem audytu wzorniczego oraz opracowanie strategii, nabycie środków trwałych, zakup oprogramowania oraz innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji oraz know-how, a także koszty robót budowlanych. Całkowita kwota przeznaczona na tę dotację wynosi 100 000 000 zł. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółami na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/14-wzornictwo-w-msp.

Dotacją, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest program „Automatyzacja i robotyzacja MŚP”. W ramach tego wsparcia można uzyskać finansowanie na:

  • Audyt technologiczny oraz opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0,
  • Działania inwestycyjne, takie jak zakup automatów, robotów, innych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania,
  • Wsparcie w procesie instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

Nabór wniosków prowadzony jest do 8 listopada i obejmuje Polskę Wschodnią. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 000 000 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PARP https://fepw.parp.gov.pl/component/grants/grants/automatyzacja-i-robotyzacja-w-msp .

Cała Polska

„Ścieżka SMART NABÓR II” to program skierowany na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych oraz innowacyjnych przedsiębiorstw. Skupia się na wdrażaniu innowacji produktowych lub procesowych, cyfryzacji oraz transformacji firm w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także na internacjonalizacji przedsiębiorstw i podnoszeniu kompetencji kadry. Nabór wniosków prowadzony jest do 30 października i obejmuje całą Polskę. Łączna kwota przeznaczona na projekty biorące udział w naborze wynosi 890 mln zł. Szczegółowe informacje na temat naboru można znaleźć na stronie PARP https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/sciezka-smart-nabor-2.

Przedstawiamy również  dofinansowanie dla dużych przedsiębiorstw w ramach kategorii „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach”. Nabór wniosków na tę dotację trwa do 9 października i obejmuje wsparcie dla wdrożeń rozwiązań przyczyniających się do transformacji cyfrowej. W szczególności, dotyczy to projektów związanych z robotyzacją, sztuczną inteligencją oraz cyfryzacją procesów, technologii, produktów lub usług. Program obejmuje całą Polskę, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/a-211-inwestycje-wspierajace-robotyzacje-i-cyfryzacje-w-przedsiebiorstwach-1/ 

Podsumowanie

To tylko kilka z wielu dostępnych programów wsparcia, jakie oferują Fundusze Europejskie. Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem dostępnych dotacji dla swojej firmy lub regionu, odsyłamy do strony https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.

Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy z dokumentacją lub wprowadzeniem transformacji w swojej firmie, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Współpracujemy z firmami, które przygotują odpowiednią dokumentację, a my zajmiemy się tematami związanymi z oprogramowaniem i automatyzacją Twojej firmy. Nie zwlekaj daj szanse swojej firmie na rozwój!

Potrzebujesz więcej informacji?