Uscisk dloni w biurze

24 marca, 2020

Zakupić szablon czy wykonać projekt dedykowany?

Podczas tworzenia strony internetowej, możemy skorzystać z darmowych lub płatnych szablonów dostępnych w sieci, bądź współpracując z profesjonalną agencją interaktywną utworzyć własny projekt graficzny. Z jakiej opcji skorzystać? Dowiedz się więcej!

Szablon

Przeszukując sieć z łatwością znajdziemy liczne portale internetowe, na których dostępne są różnego rodzaju szablony dla stron www. Niektóre tworzone są przez agencje, inne przez freelancerów, a jeszcze inne udostępniane są przez twórców oprogramowania tj. WordPress.
Poznaj pozytywne i negatywne strony korzystania z gotowych szablonów stron internetowych:

Plusy

Najważniejszą cechą i głównym założeniem korzystania z szablonów jest ich stosunkowo niski koszt. Niektóre szablony stron możemy uzyskać w sieci za darmo. Płatne to kwestia kilkuset złotych oraz ewentualny koszt wdrożenia i zoptymalizowania szablonu. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na niskim koszcie projektu tworzenia strony internetowej, szablon będzie dobrym rozwiązaniem.

Dodatkową zaletą stron tworzonych za pomocą szablonu, jest ich krótki czas wykonania. Przystosowanie strony do szablonu, zajmie znacznie mniej czasu, aniżeli  korzystanie z własnej grafiki, jeśli oczywiście nie chcesz zmienić w nim zbyt wielu elementów. Edycja szablonu polegająca na zmianie koloru, treści i grafik powinna potrwać najdłużej do kilku dni.

Korzystając z szablonu, możemy wyobrazić sobie jak nasza strona będzie wyglądała. Masz do wyboru wiele szablonów i wiesz, że otrzymasz stronę ściśle opartą na takiej właśnie grafice.

Minusy

W przypadku, gdy chcesz, aby szablon został zmodyfikowany i bardziej dostosowany do Twojej działalności, musisz liczyć się z dużym nakładem często nieopłacalnej pracy. Zdarza się, że gotowe kody szablonów trzeba zmienić w dużym stopniu, co zajmuje więcej czasu i pochłania większe koszty. W takich przypadkach często bardziej opłaca się skorzystać z rozwiązania dedykowanego.

Plus dotyczący łatwej modyfikacji szablonu dotyczy zaledwie kilku podstawowych funkcjonalności. Jeśli chcemy zmienić coś więcej niż treść, zdjęcia i grafiki, będzie to znacznie trudniejsze. Dlatego często kupowanie szablonu, który wymaga modyfikacji jest niepraktyczne i nieopłacalne.

Szablony niestety nie są dostosowane do indywidualnego klienta, mają wiele funkcji i elementów, które prawdopodobnie nie będą Ci potrzebne. Te dodatkowe funkcjonalności, oraz niedopracowany kod, obciążają Twoją stronę co powoduje powolne ładowanie. Skutkuje to tym, że wyszukiwarki źle oceniają Twoją stronę, oraz zniechęcają klientów.

Kolejnym z minusów jest to, że strony z szablonów bardzo często powtarzają się. Wiele osób nie zadaje sobie trudu, aby dostosować szablon do potrzeb działalności. Zmieniają treść a resztę zostawiają bez zmian. To powoduje wielokrotne powielanie tego samego projektu i powtarzanie się go w wielu miejscach. Dlatego jeśli chcesz wykorzystać szablon, to staraj się dopasowywać go do siebie, aby potencjalni klienci nie mieli problemu z odnalezieniem Cię w sieci.

Możesz też skorzystać z opcji wykupienia szablonu, dostępnej w wielu sklepach internetowych. Za wyższą cenę możesz wykupić na wyłączność szablon, który zostanie zablokowany dla innych użytkowników. To rozwiązuje problem pojawiania się bardzo podobnych stron w na kilku domenach, jednak wciąż warto liczyć się z tym, że nie będzie on zawierał w pełni tego, czego oczekujesz.

Projekt dedykowany

Rozwiązania „szyte na miarę” z reguły zawsze są lepsze. Coraz więcej firm czy osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z tego typu usług, ponieważ oryginalność ma ogromne znaczenie w biznesie internetowym. Razem z wybraną przez Ciebie agencją, dokładnie określisz swoje potrzeby i wymienisz wszystkie wymagane przez Ciebie funkcjonalności. Ekspert z tej branży doradzi Ci także, jakie funkcje będą dla ciebie przydatne. Oprócz tego będziesz mógł na bieżąco konsultować swoje pomysły z wykonawcą i wdrażać je do projektu.

Stanowisko pracy architektahttps://www.freepik.com/free-photos-vectors/business

Plusy

W przeciwieństwie do szablonów, projekt indywidualny nigdy nie będzie powielał się w sieci. Podobieństwa mogą wynikać jedynie z trendów w projektowaniu stron www. Nie będzie jednak sytuacji odnalezienia takiej samej strony, ani ryzyka pomyłki wśród klientów. Poza tym, w takim projekcie, to Ty decydujesz, co będzie znajdować się na Twojej stronie. Wybierasz z szerokiej gamy elementów poszczególne funkcjonalności, a nie, jak w przypadku szablonów, z gotowych już pakietów.

Kod odpowiadający za wygląd strony, jest napisany bardziej profesjonalnie, jeśli od podstaw robi go dla Ciebie jeden zespół. W przypadku grafiki wdrażanej przez programistów na Twoją stronę, wiesz, że kod zawiera tylko to, co zleciłeś, nie obciąża strony, jest zoptymalizowany i nie będzie problemów przy ewentualnych zmianach na stronie w przyszłości.

Jeśli Twoja strona tworzona jest od podstaw, możesz dobrać do niej nieograniczoną ilość elementów. Agencja będzie w stanie stworzyć każdą grafikę i układ dokładnie taki, jakiego oczekujesz. Możesz w pełni edytować utworzony przez agencję projekt, decydować o rozmieszczeniu poszczególnych elementów, dodać bądź usunąć konkretne funkcjonalności.

Minusy

Niestety koszt stworzenia takiej strony jest znacznie większy niż zwykłe przerobienie szablonu, a projekt trwa zazwyczaj do kilku miesięcy. Przelicza się to również na czas poprawek i ilość osób zaangażowanych w projekt.

Należy pamiętać o tym, że wszystkie informacje nt. strony tj. funkcjonalności, zamysł oprawy graficznej oraz treści powinny zostać przekazane bardzo dokładnie. Jeżeli wykonawca źle zrozumie Twoje oczekiwania, wówczas powstanie projekt jakiego nie oczekiwałeś. Zmiany i poprawki będą niestety kosztowne w czas oraz fundusze.

Podsumowanie

Nasz artykuł przychyla się ku rozwiązaniom dedykowanym, jednak czy oznacza to, że korzystając z szablonów dostępnych na rynku nie jesteśmy w stanie stworzyć projektu jakiego oczekujemy? Jako doświadczona agencja interaktywna zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy klient dysponuje budżetem na zaprojektowanie własnego pomysłu. Wówczas może on wybrać rozwiązanie gotowe, znacznie tańsze oraz wdrażane, w krótszym czasie.

Klient, dla którego budżet nie będzie większym problemem, powinien zdecydować się na rozwiązanie dostosowane dla jego firmy. Oryginalność w sieci to klucz do uzyskania zainteresowania klientów oraz wejścia na wyższą pozycję na tle konkurencji. Indywidualnie dostosowany projekt graficzny, który nigdy nie powtórzy się na żadnej ze stron internetowych tak jak dzieje się to w przypadku korzystania z szablonów, możliwość wdrożenia tylko niezbędnych elementów, bez funkcjonalności spowalniających działanie strony oraz bez problemowy rozwój strony w przyszłości to największe z zalet projektów dedykowanych.

Bez względu na to, które rozwiązanie zostanie przez Ciebie wybrane bardzo chętnie pomożemy w utworzeniu projektu Twojej strony internetowej.

 

Potrzebujesz więcej informacji?