Bezpieczenstwo baner

21 lutego, 2020

WordPress – bezpieczna strona!

WordPress jako jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią często staje się celem ataku hakerów. Nawet jeżeli pełne zabezpieczenie strony www jest praktycznie niemożliwe, to możemy podjąć wiele kroków, aby podnieść poziom bezpieczeństwa naszej strony na WordPress. Jako administratorzy stron i aplikacji www powinniśmy mieć pod uwagą to, co jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Na czym w takim razie powinniśmy się skupić? Oto kilka prostych kroków!

 

Regularna aktualizacja

Cyberprzestępcy bardzo czujnie śledzą wszystkie doniesienia na temat niedopracowań, luk i błędów wykrytych w oprogramowaniu. W bardzo krótkim czasie będą próbować zaszkodzić nam wykorzystując do tego rożnego rodzaju malware. Z tego względu producenci zagrożonego oprogramowania przygotowują dla swoich użytkowników aktualizacje naprawiające owe błędy. Należy systematycznie aktualizować system i zainstalowane na nim oprogramowanie, aby załatać nowo wykryte luki, które mogłyby zostać wykorzystane przez różnego rodzaju zagrożenia.

WordPress stale się zmienia, a aktualizacje są niezbędne do poprawnego funkcjonowania tego systemu. Co więcej, są konieczne, by Twoja strona była bezpieczna. Odkładanie lub całkowity brak aktualizacji może spowodować utratę całej strony internetowej, a co gorsze, danych personalnych Twoich klientów. Straci na tym wizerunek Twojej firmy, a w związku z czym również biznes.

Optymalizacja zasobów

Zbędne wtyczki i wyłączone motywy to tylko przykłady oprogramowania zajmującego miejsce na serwerach. Jeżeli decydujemy się zrezygnować z określonych modułów należy pamiętać o tym, że wyłączenie go nie sprawia, że zostanie on usunięty z naszego serwera. Pliki, które pozostaną w bazie danych po wyłączeniu określonej wtyczki mogą stanowić źródło ataku dla hakerów. Pamiętaj o tym, że optymalizacja zasobów systemowych nie tylko poprawia jakość działania Twojej strony, ale również sprawia, że staje się ona bardziej bezpieczna.

Optymalizacja zasobów baner

Skomplikowane hasła

Bardzo często bagatelizowaną przez użytkowników czynnością jest definiowanie odpowiednio bezpiecznych haseł oraz nietypowych nazw użytkowników. Dotyczy  to zwłaszcza użytkownika o roli administratora ponieważ posiada on pełne prawa do wszystkich operacji w ramach systemu WordPress.

Domyślna nazwa użytkownika jest najczęstszym celem ataków. Dobrze znane nazwy, których należy unikać to np. admin, root, administrator. Jeżeli posługujesz się którąkolwiek z tych nazw, powinieneś jak najszybciej to zmienić.

Odpowiedni poziom zabezpieczeń hasła jest podstawą do ochrony przed atakami hakerskimi. Podczas jego tworzenia warto stosować się do tych zasad:

  • Hasło powinno składać się z co najmniej 10 znaków alfanumerycznych,
  • Nie należy stosować kombinacji: imion, nazwisk, nazwy witryny itp,
  • Poza znakami alfanumerycznymi, warto zastosować przynajmniej jeden znak specjalny,
  • Zaleca się używać losowych ciągów znaków – unikając popularnych wyrazów.

Certyfikat SSL

SSL czyli gwarancja bezpieczeństwa w internecie. Jest to narzędzie poświadczające o wiarygodności domeny oraz jej właściciela. Potwierdza bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Jest gwarantem zachowania poufności danych w całej komunikacji oraz wpływa pozytywnie na pozycjonowanie (SEO). Więcej zalet Secure Socket Layer(SSL):

  • Zaszyfrowanie wymienianych danych – są one w pełni poufne i zabezpieczone.
  • Integralność danych – nie mogą być zmieniane w czasie transferu przez osoby trzecie albo taka zmiana zostaje automatycznie wykryta.
  • Użytkownicy mają pewność, że przeglądają wybraną przez siebie stronę, a nie są przekierowani do innej, fałszywej witryny wprowadzającej w błąd.

Certyfikat SSL

Back  up

Pamiętaj, że czasami może wydarzyć się coś mniej niespodziewanego od próby zainfekowania Twojej strony malware lub kradzieży Twoich danych, a mianowicie Twój błąd. Przed każdą ze zmian wprowadzanych na stronie należy wykonywać kopię zapasową ponieważ często, nieświadomie możemy usunąć fragment kodu strony lub zainstalować przez pomyłkę niepożądane oprogramowanie. Konsekwencją takiego zdarzenia może być zwyczajne „wysypanie się” Twojej strony.

UpdraftPlus – jest to najbardziej popularna wtyczka do tworzenia kopii zapasowej na świecie. Jest wszechstronna pod względem funkcji, a także łatwa i intuicyjna w obsłudze. W przeciwieństwie do innych wtyczek UpdraftPlus:

  • Przywraca a także tworzy kopie zapasową
  • Tworzy kopie w chmurze
  • Umożliwia auto konfigurację harmonogramu dla pełnej wygody w tworzeniu kopii
  • Jest szybszy, zużywa mniej zasobów serwerowych

Podsumowanie

Choć powyższe rady wymagają nakładu czasu, to należy mieć na uwadze, że bardziej opłaca się przeciwdziałać, aniżeli leczyć. Pamiętaj, że w wypadku ataku możesz stracić cały projekt Twojej strony www, której budowa od podstaw zajmie dużo więcej czasu.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu z naszą agencją – chętnie pomożemy.

Potrzebujesz więcej informacji?