Osoba przegladajaca internet na tablecie

10 lipca, 2020

WordPress 5.5 Beta

Nowa wersja WordPress 5.5 w wersji Beta jest już dostępna do pobrania. Co nowego oferuje nam najpopularniejszy CMS do zarządzania stronami www?

Wersja WordPress 5.5 doczeka się swojej oficjalnej premiery w pierwszej połowie sierpnia tego roku. Deweloperzy WordPress pozwolili nam jednak na wcześniejsze przetestowanie nowej wersji oprogramowania oraz zapoznanie się z dostępnymi nowościami i licznymi usprawnieniami. Omówmy zatem poszczególne poprawki wprowadzone razem z nowszą wersją WordPress’a.

Logo WordPress'a

Kilka usprawnień od WordPress 5.5

Zapoznaj się z kilkoma przydatnymi usprawnieniami:

  • Twoja strona na WordPress jeszcze bardziej bezpieczna! WordPress 5.5 oferuje Ci automatyczną aktualizację motywów i wtyczek dostępnych na Twojej własnej stronie internetowej!
  • Lazy loading dla elementów graficznych dostępnych na stronie – czyli usługa pozwalająca na wczytywanie obrazków dopiero w momencie, gdy użytkownik znajdzie się w miejscu, w którym powinny się one znajdować.
  • Automatyczne tworzenie mapy witryny – jest to działanie mające na celu usprawnienie procesu indeksowania Twojej witryny przez wyszukiwarki

Aktualizacji doczekały się również niektóre z bibliotek zewnętrznych tj. PHPMailer, Masonry czy też SimplePie.

Gutenberg czyli Edytor bloków od WordPress

Wprowadzone zostały również zmiany dotyczące Edytora bloków – Gutenberga. Oto kilka z nich:

  • Wbudowana edycja obrazu – kadrowanie, obracanie i powiększanie zdjęć jest od teraz dostępne bezpośrednio z poziomu edytora.
  • Wzory bloków – tworzenie rozbudowanych stron może być prostsze dzięki nowym wzorom bloków.
  • Podgląd na dowolnym urządzeniu – od teraz możesz sprawdzić jak dodawane przez Ciebie treści wyglądają na wielu różnych ekranach.
  • Płynniejsza i wygodna edycja dzięki udoskonalonemu sterowaniu blokami. Formatowanie wielokrotnego wyboru pozwala edytować kilka bloków jednocześnie zachowując przy tym dobrą wydajność.
  • Zestaw dostępnych narzędzi służących do tworzenia motywów również doczekał się rozszerzenia.

Podsumowanie

Jest to w dużym skrócie przedstawienie tego, co przygotowuje dla nas nowy WordPress. Kwestia automatycznej aktualizacji zarówno motywów jak i wszystkich zawartych na stronie wtyczek, dla wielu będzie sporym usprawnieniem a dla innych dodatkową gwarancją bezpieczeństwa na wypadek próby zaatakowania naszego nieaktualnego oprogramowania przez hakerów. WordPress 5.5 to wyjście na przeciw kolejnym oczekiwaniom klientów, prowadzenie własnej strony internetowej na owym CMS od teraz będzie jeszcze prostsze! Jeżeli potrzebujesz pomocy przy własnym projekcie strony na WordPress, czekamy na Twoją wiadomość!

Potrzebujesz więcej informacji?