Technologia 4k i UHD przyjmuje się w naszych domach coraz częściej. Sukces owej technologii to kwestia czasu. Coraz więcej filmów kręconych jest w tej rozdzielczości, a producenci gier coraz częściej przystosowują swoje produkcje do 4k. Oczywiście do grania w te produkcje w najwyższej jakości potrzebny jest mocny sprzęt. Stanowi to coraz mniejszy problem, ponieważ ceny spadają wraz ze wzrostem popytu i wprowadzaniem nowych, doskonalszych technologii. Badania dowodzą, że za kilka lat co drugi telewizor w Stanach Zjednoczonych będzie przystosowany do odtwarzania rozdzielczości 4k.

Aby lepiej zrozumieć temat tego wpisu, należy przedstawić różnorodność rozdzielczości określanych jako 4k i UHD.

  • Najbardziej rozpowszechnioną wersją, która jest stosowana niemal we wszystkich domowych telewizorach, czy monitorach jest rozdzielczość 4k UHDTV – 3840×2160
  • Kolejna jest stosowana wyłącznie w high-endowych i wyspecjalizowanych urządzeniach, które z racji na swój koszt, nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika. Stosuje się ją m.in. w niektórych kinach. Jest to rozdzielczość o nazwie Digital Cinema Initiatives (DCI) – 4096×2160.

Istnieje jeszcze kilka innych wersji. Nie ma jednak sensu zagłębiać się w nie bardziej, ponieważ temat tego wpisu nie będzie ich dotyczył. Skupimy się przede wszystkim na rozdzielczości 4k UHDTV, a więc tej najbardziej rozpowszechnionej w urządzeniach codziennego użytku.

Obecne trendy na rynku elektronicznym wskazują na znaczny wzrost liczby użytkowników telewizorów i monitorów w rozdzielczości 4k UHDTV. Jest to związane z kilkoma czynnikami.

  • Koszt wyższej jakości ekranów cały czas spada.
  • Ilość dostępnych treści w wyższej rozdzielczości z każdym dniem wzrasta.
  • Internet przystosowuje się do nowej technologii oferując filmy, czy strony internetowe w jakości 4k.

Przejście na nową, doskonalszą rozdzielczość jest kwestią czasu. W związku z tym warto jest zainwestować już teraz w stronę w 4k. Strona przystosowana jedynie do technologii HD nie wygląda tak dobrze jak powinna na monitorach 4k. Witryna jest wtedy wyświetlana jako znacznie mniejsza i nie obejmuje całej powierzchni ekranu. Stwarza to dyskomfort u użytkownika zmuszając go do korzystania ze zbyt małego kontentu.

Inwestycja w stronę internetową typu 4k i UHD na pewno przyciągnie dodatkowych użytkowników i klientów. Docenią oni dbałość o witrynę i przystosowanie jej do norm nowej technologii, a przez to również do nowych potrzeb użytkowników. Nowe technologie pojawiają się na rynku w szybkim tempie, dlatego sklep internetowy, strona internetowa, czy choćby blog, powinny być do tego przystosowane. Lepiej jest przeznaczyć na tworzenie stron internetowych większe środki jednorazowo, niż płacąc mniej narażać się na koszty drastycznego ulepszenia swojej witryny.