Kobieta uzywajaca platnosci online na telefonie

20 kwietnia, 2020

Sklep internetowy na WordPress

Planujesz prowadzić sprzedaż w internecie? W takim razie na pewno poszukujesz odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zrobić sklep internetowy? Jaki system wybrać oraz na co zwrócić uwagę? Jeden z ostatnich artykułów dostępnych na naszym blogu, dotyczył porównania systemów: PrestaShop i WordPress. Dzisiejszy będzie poświęcony wyłącznie systemowi WordPress, a dokładniej jego wtyczce WooCommerce, odpowiadającej za możliwość utworzenia sklepu internetowego na owym systemie. Zapraszam!

Czym jest WooCommerce?

WooCommerce to najpopularniejszy, a przede wszystkim bezpłatny dodatek do systemu WordPress. Pozwala nam na tworzenie w pełni funkcjonalnych sklepów internetowych opartych o system CMS WordPress. Jest to wtyczka bardzo prosta w obsłudze, a więc idealnie sprawdzi się dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze sprzedażą online! Woo jest przeznaczony głównie dla mniejszych oraz średnich sklepów, wówczas poradzi sobie świetnie z ich optymalizacją oraz pozwoli nam na komfortowe zarządzanie działalnością.

WordPress Logo i WooCommerce Logo

Zalety i wady WooCommerce

Jedną z największych zalet wtyczki Woo, jest to, że została zaprojektowana specjalnie dla systemu WordPress czyli najpopularniejszego rozwiązania w dziedzinie programowania stron internetowych. Istnieje jednak o wiele więcej zalet tego pluginu. Oto kilka z nich:

  • Intuicyjna obsługa (w prosty sposób możemy zarządzać bazą produktów, ich opisem czy też stanem magazynu. Z obsługą WooCommerce poradzą sobie nawet mniej doświadczeni użytkownicy),
  • Prowadzenie statystyk (wtyczka pozwala nam śledzić informacje nt. stanów magazynowych, danych klientów oraz zamówień i zwrotów),
  • Bezpieczeństwo (WooCommerce na bieżąco otrzymuje niezbędne aktualizacje. Specjaliści przykładają szczególną uwagę do „łatania” wszelkich luk w zabezpieczeniach i wad funkcjonalnych),
  • Cena (dla wielu prawdopodobnie największa z zalet tej wtyczki czyli darmowa dostępność.)

Oczywiście oprogramowanie to nie jest wolne od wad, jednak najważniejszą z nich jest prawdopodobnie możliwość rozbudowy. Pomimo, że wtyczka jest darmowa to jej narzędzia nie umożliwiają szerokiej drogi rozwoju sklepu internetowego. Każda chęć rozwinięcia sklepu o dodatkowe funkcjonalności będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami i nakładem czasu.

Jak utworzyć sklep za pomocą wtyczki Woo?

W pierwszej kolejności, przed podpięciem sklepu do strony www na WordPress, należy wykonać kopię zapasową danych swojej strony. Jest to zabezpieczenie na wypadek jakiegokolwiek niepożądanego błędu. O tym jak utworzyć kopię zapasową strony na WordPress mówi nasz poprzedni artykuł.
Po wykonaniu tej czynności możemy przejść do procesu tworzenia sklepu internetowego za pomocą WooCommerce. W panelu administracyjnym WordPress wybieramy zakładkę wtyczki, a następnie dodajemy do naszej listy plugin WooCommerce. Należy wziąć pod uwagę fakt, aby szablon, z którego korzystamy był w pełni kompatybilny z wtyczką. Po instalacji oraz aktywacji wtyczki, otworzy się przed Tobą wstępny kreator sklepu. To miejsce, w którym podajesz wszystkie dane dotyczące Twojego sklepu tj. Lokalizacja, Kraje, dla których sklep będzie świadczył usługi oraz konfigurujesz ustawienia dotyczące płatności, podatków, produktów, zamówień i zwrotów.

Dodawanie produktów

Aby dodać produkty do utworzonego przez nas sklepu internetowego należy w menu wtyczki wejść w zakładkę Produkty a następnie dodając produkt uzupełnić wszystkie wymagane dane tj. opis, galeria zdjęć, cena i sposoby wysyłki.

Warto na bieżąco przeprowadzać wszystkie testy funkcjonalności, przykładowo składając zamówienia, przechodząc przez wszystkie poszczególne zakładki itd. To oczywiście zrozumiałe, że stworzenie sklepu internetowego nie dla każdego jest tak samo proste. W tej kwestii służymy Ci pomocą, wykonamy sklep w pełni zgodny z Twoją wizją oraz doradzimy Ci najlepsze rozwiązania.

Jaki jest koszt utworzenia sklepu na WordPress?

Pomimo, że główny temat naszego dzisiejszego artykułu czyli WooCommerce jest dostępny jako darmowe oprogramowanie nie oznacza to, że utworzymy w pełni funkcjonalny sklep bez żadnego wkładu finansowego. Podstawowe wydatki, z którymi musimy się liczyć podczas planowania sprzedaży online to zarówno serwer jak i hosting. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy specjalistów. Często bywa tak, że firmy proponujące usługę hostingu za naprawdę okazyjną cenę po roku współpracy podnoszą jej wartość do ceny, która dla nas będzie niemożliwa do przyjęcia.

Dodatkowo do ceny utworzenia sklepu internetowego należy wliczyć wszystkie wtyczki, z których mamy zamiar korzystać oraz integracje z dostawcami, hurtownią itp. Wstępnie zakładając sklep internetowy na WordPress trzeba liczyć się z kwotą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

WooCommerce – kto powinien się na to zdecydować?

  • Sklepy, które nie mają specjalnie zaawansowanych potrzeb rozwoju,
  • Firmy, szukające nieco tańszych rozwiązań w związku z ograniczonym budżetem,
  • Osoby mniej doświadczone z obsługą tego typu działalności. Intuicyjny interfejs z łatwością zrozumieją nawet użytkownicy bez doświadczenia w branży,
  • Niewielkie lub średnie sklepy świadczące sprzedaż mniejszej skali produktów. Wówczas WordPress świetnie poradzi sobie z obsługą oraz optymalizacją działania sklepu.

Podsumowanie

Decydując się na zrobienie sklepu internetowego na WordPress będzie nam łatwiej wdrożyć się w strukturę działania takiej platformy. Obsługa sklepów za pomocą WooCommerce jest bardziej intuicyjna od przykładowo PrestaShop’u czy też Magento. Pochłania zdecydowanie mniejsze koszty, a szczególnie dobrze spisuje się gdy chcemy prowadzić niewielką działalność z myślą o maksymalnie kilku tysiącach produktów. Jako specjaliści w branży WordPress chętnie pomożemy Ci w realizacji Twojego projektu oraz przeprowadzimy Cię przez szereg działań, które powinien znać każdy właściciel sklepu internetowego. Skontaktuj się z nami!

 

Potrzebujesz więcej informacji?