Własna strona internetowa to marzenie wielu przedsiębiorców. O tym, jak założyć własną stronę internetową oraz jakie są koszty takiego projektu, mówią nasze poprzednie artykuły. Dzisiaj skupimy się na tym, aby nasza strona na WordPress spełniała oczekiwania swoich odwiedzających. Responsywne strony internetowe? Zapraszam!
Istota responsywności w tworzeniu stron www
RWD, po rozwinięciu Responsive Web Design czyli technika projektowania strony www w taki sposób, aby jej układ dostosowywał się automatycznie do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. Ze względu na to, że w dzisiejszych czasach ponad 50% użytkowników przegląda internet za pomocą smartfona, responsywność stała się standardowym procesem podczas tworzenia stron www.
Projektowanie stron internetowych możemy porównać do podążania za najnowszymi trendami w modzie. Tak, jak każdemu z nas zależy na tym, aby wyglądać dobrze na co dzień, tak i odbiorcy naszej strony www oczekują, że zaskoczymy ich ciekawym designem oraz komfortem, jakim między innymi jest korzystanie z niej na dowolnym urządzeniu.
Czym w praktyce jest responsywność?
Responsywność pozwala nam w pełni komfortowo korzystać ze strony internetowej na wszystkich urządzeniach tj. komputery osobiste, tablety czy smartfony.
Własna strona www wykonana przy pomocy technologii RWD automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości ekranu z jakiego korzysta użytkownik, nie ucina treści ani innych zawartości strony. Popularną techniką stosowaną przy RWD jest wyświetlanie menu strony internetowej za pomocą rozwijanej, pionowej listy zwanej inaczej „Hamburger menu„. Dzięki temu miejsca na stronie www jest więcej, przy czym nie traci ona na dostępie do wszystkich wymaganych treści.
Dzięki RWD, możemy sprecyzować, które elementy strony będą wyświetlane na smartfonie, a które tylko na komputerze. Jest to funkcja przydatna głównie w sytuacjach gdy mamy do czynienia z bardzo rozbudowaną stroną, zawierającą wiele treści, które użytkownikowi smartfona mogłyby jedynie przeszkadzać w korzystaniu z naszej strony internetowej.
Responsywność polega również na zmniejszeniu rozdzielczości zdjęć dostępnych na stronie i powiększeniu przycisków w celu łatwiejszego korzystania z nich na mniejszych ekranach. Strony na mobile z reguły upraszczamy, aby użytkownik miał łatwiejszy i szybszy dostęp do najważniejszych treści bez zbędnych animacji oraz funkcjonalności spowalniających działanie witryny. Warto pamiętać o powyższych ciekawostkach, gdy zlecamy zaprojektowanie strony internetowej.
Zalety responsywnych stron internetowych
Aktualnie świat kręci się wokół urządzeń mobilnych pozwalających nam na dostęp do internetu z każdego miejsca. Z tego względu responsywne strony internetowe niosą za sobą wiele zalet. Poznaj najważniejsze z nich:
- Wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania – od kilku lat Google korzysta z algorytmu oceniającego naszą stronę pod kątem RWD, czyli Responsive Web Design. Zatem ma to wpływ na pozycjonowanie.
- Strony responsywne zapewniają szybkie, zoptymalizowane działanie. Dostosowanie rozdzielczości plików do urządzeń mobilnych pozwala na szybsze wyświetlanie się treści i zmniejszenie zużycia transferu.
- Większy ruch na stronie. Dzisiaj nie wszyscy korzystamy z urządzeń stacjonarnych. Wielu z nas zaspokaja swoje codzienne potrzeby korzystając jedynie ze smartfona. Fakt, że strona jest dostępna na każdym urządzeniu, zwiększa szansę na odwiedzenie jej przez większą ilość użytkowników.
Podsumowanie
Omówiliśmy czynnik, który jak łatwo zauważyć ma znaczący wpływ na zwiększenie popularności strony www. Jeżeli Twoja strona na WordPress nie jest jeszcze dostosowana pod kątem responsywności lub planujesz zlecić utworzenie takiej strony, to zachęcamy Cię do podjęcia z nami współpracy! Czekamy na Twoją wiadomość.