Tablet i klawiatura

5 lutego, 2020

Projektowanie stron www – Najlepsze rozwiązania i trendy 2020

Tak jak w modzie tak i przy wykonywaniu witryn internetowych, każdego roku wchodzą nowe trendy. Nowoczesne strony idą w kierunku zindywidualizowania UI i UX pod potrzeby użytkowników. Dzięki temu odbiorcy stron www dłużej zostaną na witrynie i częściej będą do niej wracali.
W naszym artykule, przeczytasz o nadchodzących trendach w roku 2020 w temacie „projektowanie stron www„.

#Dark mode – ciemne interfejsy

Używając niektórych aplikacji, które do tej pory kojarzyły się z białą kolorystyką, np. Messenger, możemy uruchomić ciemny interfejs. Daje to ogromną zaletę, ponieważ aplikacja nie tylko wygląda nowocześnie, ale jest także zdrowsza dla oka i ekranów OLED. Zaprojektowanie strony www z opcją wyboru ciemnego motywu sprawia, że jest ona bardziej przystępna dla oka użytkownika, ponieważ kolory i elementy wystroju są bardziej wyraźne i dynamiczne. Korzystanie ze strony www w nocy jest znacznie przyjemniejsze gdy skorzystamy z możliwości włączenia ciemnego motywu.

 

#Dynamika – Wideo na stronie www

Ostatnio ogromną popularnością cieszą się wszelkie filmiki, czy to na portalu YouTube, czy relacje na Instagramie. Wykorzystanie tego trendu przy projektowaniu portalu internetowego okazuje się strzałem w dziesiątkę. Badania naukowe potwierdzają, że widzowie oglądając film pamiętają 95% treści, natomiast podczas czytania jest to zaledwie 10% tego. Ponadto wideo sprawia, że strona staje się żywa i dynamiczna.
Użycie wideo – prezentacji produktu zamiast zdjęcia w sklepie internetowym dokładniej odda wygląd produktu i jego cechy. Obecnie bardzo modne są livestreamy produktów na Facebooku. Zbierają one rzeszę fanów i podnoszą statystyki oglądalności. Przy planowaniu reklamy produktu lub strony www warto zwrócić na to uwagę, aby mieć lepszą konwersję. Nagranie filmu wideo lub chociażby wykonanie zdjęcia 360 stopni produktu w sklepie internetowym, znacznie zwiększy szansę na sprzedaż.

 

Kręcący się zegarek

 

#Scrollowanie zamiast paginacji

Paginacja na stronach www zaczyna być zastępowana przez infinity scroll, ponieważ jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie dla użytkowników, a szczególnie korzystających z urządzeń mobilnych. Funkcja scrollowania na stronach www polega na tym, że treści są ładowane dopiero w momencie, gdy ekran zostanie przewinięty w dół. Najpopularniejsze portale społecznościowe takie jak: Facebook, Instagram czy YouTube używają już od wielu lat funkcję scrollowania do wyświetlenia kolejnych treści. Wykorzystując nawyki użytkowników, ukształtowane przez te aplikacje, można poprawić komfort i wygodę przeglądania strony www.
Dzięki takiej funkcji również czas ładowania strony www jest znacznie krótszy, co ma niebagatelny wpływ na jej pozycjonowanie. Szybkość ładowania strony www przekłada się na jej pozycję w Google, ponieważ im wolniej ładuje się strona, tym większy ma wskaźnik odrzuceń. A więc nie zapominaj – dobry projekt strony internetowej musi być nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny!

#Responsywna strona www i “thumb-friendly” – ułatwienie obsługi na urządzeniach mobilnych.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość internautów używa urządzeń mobilnych, to najnowsze trendy zakładają jak najlepsze dopasowanie projektu strony www pod tym kątem. Po pierwsze nowoczesna strona www nie istnieje bez RWD – responsive web design. Zarówno strona internetowa jak i sklep www musi być dopasowany do każdej szerokości i rozdzielczości ekranu. Znacznie ułatwia to przeglądanie treści i wpływa na komfort użytkownika. Poza tym oddziały wuje na pozycjonowanie stron www, gdyż Google od 2015 roku strony bez RWD plasuje niżej w wyszukiwaniach. Po drugie projekt witryny internetowej musi brać pod uwagę fakt, że przy przeglądaniu strony www na telefonie, internauta używa głównie tylko kciuka.

#UX – user experience. Utrzymaj uwagę użytkownika!

Przy projektowaniu stron www należy zwrócić uwagę na zachowanie internautów, ich przyzwyczajenia oraz dostarczanie im dobrych wrażeń. Jest to kluczowe, aby zatrzymać uwagę użytkownika na Twojej stronie internetowej. UX zakłada, że typografia tekstu, animacje, intuicyjność narzędzi, kolejność przycisków czy komunikatów maksymalizuje pozytywne wrażenia odnośnie strony www. Dobra znajomość UX pozwala na wykreowanie zindywidualizowanego projektu strony internetowej. Skutkuje to większą ilością odsłon i zainteresowaniem użytkowników, a także przekłada się na wyższą pozycję witryny w Google.

UX baner informacyjny

 

#Minimalizm z umiarem

Projektowanie stron www przez agencje interaktywne do tej pory zachowywało maksymalny minimalizm, czego rezultatem była przesadna ilość białej przestrzeni oraz bardzo mała ilość kolorów na stronach. Nie bez powodu teraz wiele interfejsów wygląda tak samo. Projektanci zaczęli eksperymentować z różnymi stylami, kolorami i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Umysł ludzki odbiera żywe kolory, kształty, linie, gradienty oraz ilustracje za przyjazne i interesujące. A przecież o to nam chodzi – utrzymać uwagę internauty i zarazem przyszłego klienta na stronie www. Przy tworzeniu stron i sklepów internetowych nie możemy też z minimalizmu popaść w drugą skrajność, ponieważ przy zbyt dużym natłoku kolorów, stylów i treści dochodzi do chaosu. Taki nieład i przesyt jest źle odbierany przez ludzki umysł, o czym warto pamiętać.

Dawka pozytywnej energii! Użycie gradientu, żywych kolorów i geometrycznych kształtów jest pozytywnie odbierane przez użytkownika. Takie elementy można używać m.in jako tło dla treści, filtry obrazów, w ilustracjach czy jako akcent elementów funkcjonalnych – np. przycisków Call to action.

 

#Design emocjonalny

Człowiek z natury jest przystosowany do życia w społeczeństwie oraz do tworzenia relacji międzyludzkich. A co jeśli wykorzystamy ten aspekt psychologiczny w dotarciu do użytkownika na stronie www? Nowoczesny projekt witryny internetowej doskonale używa wpływ emocjonalny na człowieka jako narzędzie w designie do zbudowania pozytywnej relacji.

 

#Lepsza personalizacja

Indywidualne podejście do użytkownika tworzy się już na etapie projektu strony www. Wraz z rozwojem uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji znacznie łatwiejsze staje się najdokładniejsze personalizowanie treści pod użytkownika. Dobrym przykładem jest serwis YouTube, który uwzględniając wybory i preferencje odbiorców, proponuje im podobne utwory. Dlatego im bardziej będzie spersonalizowana strona www dla odbiorców, tym uzyska szersze grono internautów. Warto o tym pamiętać przy projekcie sklepu internetowego.

Personalizacja na stronach internetowych

 

Podsumowanie

Trendy na rok 2020 znacznie ułatwiają uzyskanie nowoczesnego interfejsu aplikacji mobilnej czy strony www. Korzystając z innowacyjnych rozwiązań w temacie ” projektowanie stron www ” i sklepów internetowych można niesamowicie zwiększyć zasięg grona odbiorców. Mimo wszystko, niezależnie od tego jak dany trend wydaje się imponujący, to jednak należy zawsze pamiętać o jednym – strona ma być czytelna, realizować cel i być użyteczna.

Potrzebujesz więcej informacji?