Na rynek wchodzi WordPress 5.0. Jakie zmiany nas czekają e1540647242561

27 października, 2018

Na rynek wchodzi WordPress 5.0. Jakie zmiany nas czekają?

To już pewne – WordPress 5.0 zostanie wydany 19 listopada 2018 roku. Wielkie zmiany nadchodzą bardzo szybko. Jeśli przeoczyłeś wszystkie poprzednie aktualizacje, to warto sobie zdać sprawę, że czekają nas największe zmiany od ostatnich kilku lat.

Aktualizacja WordPress przyniesie całkiem duże zmiany w panelu admina, wraz z dodaniem edytora tekstu Gutenberg. To nowe narzędzie ma na celu zapewnić więcej możliwości przy edycji tekstu oraz wyglądu stron.

Przez ostatnie kilka miesięcy developerzy pracowali ciężko nad przygotowaniem pluginów oraz szablonów do Gutenberga. Czy jesteś gotowy na tę zmianę? Jak się okazuje, nie wszyscy podzielają optymizm twórców WordPressa i nie przyjmują tak ciepło nowych rozwiązań.

Zanim przejdziemy do szczegółów, to warto zaznaczyć, że wszyscy korzystający z WordPressa powinni przetestować jego nowe funkcjonalności. Może brzmi to jak dość oczywista porada, ale jako że nowe zmiany mają mieć wielki wpływ na edytor, zewnętrzne pluginy, a nawet szablony, testowanie nie jest opcjonalne. Wielokrotnie zdarzało się, że w wyniku nowych aktualizacji niektórym użytkownikom psuło się całe mnóstwo stron. Nie warto zatem czekać do ostatniej minuty i lepiej już teraz zapoznać się ze zmianami w aktualizacji WordPress.

Edytor bloków, czyli Gutenberg

Gutenberg to kompletna zamiana tego, w jaki sposób obecnie tworzony był content w WordPressie. Kiedy tworzysz wpis na blogu lub stronę, używasz w tym celu edytora tekstu w WordPress. Gutenberg to całkowita nowość w tym, jak będzie wyglądał ten proces.

Stary edytor pozwala na jedynie dodawanie i edytowanie treści, kiedy Gutenberg umożliwia zaprojektowanie treści i jej rozkładu poprzez edycję bloków, czyli sekcji. Dzięki nim możesz dodawać takie elementy jak hero boxes, galerie, tweety, filmy, tabele i wiele więcej. Dzięki Gutenbergowi w treści będzie można nawet dodawać widżety. Możliwości są nieskończone.

O Gutenbergu najłatwiej jest myśleć w kategorii kreatora stron internetowych, typu Wix czy Elementor.

Wraz z wydaniem WordPress 5.0 Gutenberg będzie w pełni zintegrowany z nową wersją WordPressa. Będzie to edytor, jaki od razu pojawi nam się w panelu admina w miejscu, w którym możemy edytować content. Choć z tego punktu widzenia jest to duża zmiana, to jednak praktycznie wszystko inne w rdzeniu WordPressa pozostanie takie samo.

Jeśli jednak nie spodoba Ci się nowy edytor albo będziesz chciał się do niego przyzwyczaić nieco później, to bez problemu możesz cofnąć się do starego edytora. Choć większość głównych pluginów oraz motywów było aktualizowanych ze względu na zbliżającą się aktualizację WordPressa, w niektórych przypadkach dalej niekiedy mogą pojawiać się jakieś komplikacje.

Jednak warto zaznaczyć, że zapewne klasyczny edytor nie będzie bez końca wspierany i aktualizowany.

Skąd ta zmiana?

WordPress musi konkurować. Choć WordPress to dalej projekt open source, to jednak Automatic, czyli firma obecnie za nim stojąca, to dalej firma. Musi zatem konkurować z innymi usługami tworzenia stron internetowych jak Wix czy Squarespace. Oczywiście jego dominacja nadal jest ogromna, jak wynika z poniższej tabeli.

CMS % wszystkich stron % rynku CMS
WordPress 32 59,5
Joomla 3,1 5,7
Drupal 2,0 3,6
Squarespace 1,4 2,5
Wix 1,0 1,8

 

Źródło

Jednak jeśli chodzi o sam wzrost z roku 2017 na 2018, to w przypadku WordPress wynosi on 17,3%. Jeśli zaś chodzi o Squarespace, to zanotował on wzrost aż o 180%, a Wix o 233%. WordPress musi zatem podjąć konkretne działania, aby w ciągu kilku następnych lat nie pozostać w tyle.

Choć sam projekt WordPress oraz działalność zespołu Automatic są technicznie od siebie oddzielone, to jednak muszą iść ze sobą w parze. Jak myślisz, czemu tak wiele pluginów do WordPress, będących tak naprawdę page builderami (jak Elementor, Beaver Builder czy Visual Composer) zyskują taką popularność? Ludzie po prostu chcą mieć dostęp do łatwych narzędzi, które pozwolą im edytować ich strony oraz tworzyć na nich zawartość.

WordPress na pewno nie chce stracić swojego udziału w rynku. Oczywiście w grę wchodzi tutaj rywalizacja, ale przecież nie musi ona być sama w sobie zła. W końcu przyczynia się ona do tego, że dany produkt rozwija się jeszcze szybciej.

Twenty Nineteen

Wraz z nowym edytorem tekstu, dostaniemy także nowy domyślny szablon o nazwie Twenty Nineteen, który będzie bazował na nowych elementach, jakie daje Gutenberg.

Domyślne szablony

Oczywiście zaktualizowany został nie tylko ostatni szablon, ale także i jego pozostałe wersje. Wszystkie wersje aż do Twenty Ten zostały zaktualizowane tak, aby dobrze wyglądały z nowym blokowym edytorem tekstu.

Czy zmiany się przyjmą?

WordPress 5.0 oraz Gutenberg to największe aktualizacje w WordPress od ostatnich kilku lat. Wpłynie ona na wszystko – od tego, jak zwykli użytkownicy korzystają z edytora i jak tworzą jego treści, aż po developerów piszących pluginy oraz projektujących motywy.

Jak wyglądają nastroje?

 

Jakie są opinie na temat Gutenberg

Źródło

Jedynie czas pokaże, czy Gutenberg przyjmie się z powodzeniem.

Potrzebujesz więcej informacji?