Jak używać zdjęć na stronie internetowej 7 porad darmowe źródła

11 grudnia, 2018

Jak używać zdjęć na stronie internetowej? 7 porad + darmowe źródła

Jeżeli miałbym wymienić jedną rzecz, która może odmienić Twoją stronę i sprawić, aby wyglądała drastycznie lepiej i bardziej profesjonalnie, to co by to było? Dodajmy do tego, że poprawa tego elementu nie wymaga technicznych umiejętności, zdolności designerskich, a sam koszt także jest niewielki.

Oczywiście byłyby to zdjęcia. Korzystanie na swojej stronie z wyższej jakości zdjęć to świetny sposób na polepszenie jej wizualnej prezencji. Dlaczego? Ponieważ małym nakładem sił oraz środków możesz szybko ulepszyć ogólny odbiór własnej strony firmowej.

Dzięki doborowi lepszych zdjęć możesz momentalnie sprawić, aby:

 • twoje produkty stały się bardziej przyciągające i atrakcyjne
 • twoja strona wyglądała na bardziej profesjonalną oraz zorganizowaną – takie cechy wzbudzają wiarygodność oraz zaufanie
 • twoja strona wyglądała na bardziej „drogą” – ludzie zwykle kojarzą wysoką jakość z czymś drogim i z wyższej półki

Właśnie z tych powodów używanie jakościowych oraz tematycznych obrazów na własnej stronie nie tylko sprawi, że będzie ona wyglądała bardziej profesjonalnie, ale także przyczyni się do większego zaangażowania odwiedzających i ogólnego lepszego user experience.

Dlaczego niektórzy korzystają ze słabej jakości obrazów na swojej stronie?

Wśród powodów można wymienić:

 • Brak wiedzy, jak wybrać właściwe zdjęcia
 • Brak wiedzy, gdzie znaleźć dobre zdjęcia
 • Niechęć do płacenia dużych pieniędzy za profesjonalne zdjęcia

W tym wpisie pokażę Ci, jak wybierać właściwe zdjęcia oraz gdzie możesz je za darmo znaleźć.

Jak wybrać dobre zdjęcia

 1. Korzystaj z obrazów, które przyciągną bezpośrednią uwagę

Obrazy, które potrafią przyciągnąć uwagę odwiedzających Twoją stronę, są bardzo pomocne oraz potrafią „nakierować” ich wzrok. Skorzystanie ze zdjęcia, na którym postać spogląda w kierunku miejsca, gdzie znajduje się call to action, może zdziałać naprawdę wiele.

 1. Korzystaj ze zdjęć w wysokiej rozdzielczości

Dzięki nowoczesnym ekranom, wśród których standardem staje się obsługiwanie rozdzielczości 4K, możesz naprawdę wykorzystać moc i jakość zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

 1. Miej konkretny cel

Każde zdjęcie powinno mieć swój cel, jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż na swojej stronie. Niektóre z Twoich zdjęć mogą być po prostu dekoracyjne. Staraj się jednak unikać zdjęć, które nie mają związku z tym, czym się zajmujesz. Jeżeli przykładowo twoja firmowa strona internetowa dotyczy spa, nie wrzucaj zdjęcia, które przedstawia sam budynek spa z zewnątrz. Nie oddaje to dobrze ciepła oraz spokoju usług, które oferujesz. Skorzystaj zatem ze zdjęć, które przedstawiają wnętrze. Daj swoim potencjalnym klientom lepsze wrażenie tego, co oferujesz.

 1. Zastosuj wykresy

Pomoce wizualne potrafią objaśnić zaawansowane pojęcia oraz przyciągnąć uwagę, a nawet i opowiedzieć historię. Pamiętamy obrazy znacznie lepiej niż same słowa.

 1. Optymalizuj zdjęcia pod wyszukiwarki

Ważnym krokiem jest takie zoptymalizowanie zdjęć, aby nie przeszkadzały one w funkcjonowaniu strony. Mimo że prędkości łączy internetowych są szybsze niż kiedyś, dalej musisz brać pod uwagę urządzenia mobilne. Oczywiście Internet w telefonach także staje się coraz szybszy, ale na pewno nie chcesz, aby wyświetlenie Twojej strony wymagało pobrania 50 MB danych.

 1. Dostosuj rozmiar zdjęć

Nie ma tutaj konkretnych zasad, jak to zrobić, ale powinieneś odpowiednio dostosowywać rozmiar samych zdjęć. Nie mogą one zajmować tyle ekranu, aby zabrakło go dla samego opisu tego, czym się zajmujesz.  Jeżeli dane zdjęcia są powiązane ze sobą (na przykład reprezentują wpisy na blogu) także powinna zostać zachowana zasada, aby ich rozmiar był taki sam.

 1. Podejdź do tego w rozsądny sposób

Kiedy decydujesz się na korzystanie ze zdjęć, zaplanuj wszystko jak najdokładniej. Jak wielu obrazów potrzebujesz na daną stronę? Jak duże powinny być? I co najważniejsze czy potrzebujesz ich wszystkich?

Jak wspomniałem wcześniej, obrazy mogą świetnie przekazać Twoją ofertę, dzięki czemu możesz mieć więcej klientów. Nie powinieneś jednak korzystać jedynie z nich, aby przekazać swoją wiadomość. Różne obrazy oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi. Właśnie dlatego warto zadbać o dobre treści na swojej stronie.

Gdzie znaleźć dobre i darmowe zdjęcia?

Korzystanie z wysokiej jakości zdjęć zwykle wymaga ich kupowania. Ich ceny mogą być nieraz naprawdę wysokie. Sytuację ratuje korzystanie z jednego stocka zdjęć na zasadzie miesięcznego abonamentu. Tak czy inaczej, nawet i w takim przypadku musimy liczyć się z wydatkiem bliskim 100 złotych na miesiąc.

Warto zatem rozważyć alternatywy jak darmowe stocki zdjęć. Najlepsze z nich to:

Oczywiście nie dają one tak szerokiego wachlarzu wyboru jak płatne serwisy, jednak z odrobiną cierpliwości można na nich znaleźć naprawdę trafne i jakościowe zdjęcia.

Podsumowanie

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te wskazówki, możesz naprawdę polepszyć jakość zdjęć na Twojej stronie. Pamiętaj też, że masz do dyspozycji całe mnóstwo darmowych źródeł, dzięki którym Twoja strona może naprawdę ożyć, a wpisy na niej będą jeszcze bardziej przyciągać uwagę czytelników.

Potrzebujesz więcej informacji?