Ilustracja kolorowej kobiety na tle szarego miasta

14 października, 2020

Jak być dobrym liderem zespołu?

Być dobrym liderem zespołu, czyli jak odpowiednie zarządzanie grupą wpływa na jej funkcjonowanie. Zapraszam do lektury mojego wpisu!

Co to znaczy być team leaderem?

Przede wszystkim, zostanie liderem zespołu wiąże się z przyjęciem na siebie dodatkowej odpowiedzialności. Zostając liderem stajesz się odpowiedzialny za nadzorowanie i dopilnowanie powodzenia powierzonych Ci zadań. W zależności od tego, czym lub kim przewodzisz Twoje obowiązki mogą znacząco się różnić, jednak cechy, którymi musi wykazać się dobry lider pozostają w każdym przypadku podobne. Nie istotne czy jesteś kapitanem drużyny piłkarskiej, menadżerem projektów w agencji czy też dyrektorem konkretnej placówki – jako lider musisz wykazać się przede wszystkim:

  • Dużą pewnością siebie,
  • Samodyscypliną,
  • Umiejętnością zmotywowania innych,
  • Odpowiedzialnością,
  • Ambicją osiągania celów,
  • Zdolnościami adaptacyjnymi

Krótko mówiąc, być dobrym liderem zespołu to inaczej być osobą odpowiedzialną, chętną do osiągania wyznaczonych celów, posiadającą umiejętności przywódcze a przede wszystkim osobą odporną na ewentualne niepowodzenia.

Dobrze zarządzana grupa osiąga więcej

Dobra organizacja zespołu, przydzielenie konkretnym pracownikom odpowiednich dla nich zadań, nadzorowanie czasem pracy oraz bieżąca analiza postępów i problemów przy danym projekcie to klucz w prowadzeniu prac, której owoce Ty i Twój zespół będziecie w późniejszym czasie zbierać. Dobry team leader będzie potrafił określić mocne i słabe strony swojego zespołu, szybko i stanowczo przedstawić rozwiązanie dla napotkanych problemów oraz odpowiednio zmotywować swoich pracowników. Zespół pracujący według ściśle określonej, profesjonalnej strategii nie tylko odniesie wyższe sukcesy, ale również zdobędzie zaufanie klientów, którzy docenią odpowiednią postawę swoich wykonawców i chętnie polecą ich innym.

Ilustracja pięciu osób w biznesowych ubraniach

Czy każdy może zostać liderem?

Zastanówmy się wspólnie, czy na postawione pytanie istnieje jednoznaczna odpowiedź? Jeśli zwyczajnie, od zawsze bardziej charakteryzuje Cię spokojny, bezstresowy sposób funkcjonowania to prawdopodobnie możesz spotkać się z trudnościami w osiągnięciu takiego poziomu samodyscypliny i charyzmy jakiego oczekuje się od „urodzonych” team leaderów. Zaś patrząc na sprawę z innej perspektywy, nie jest to niemożliwe, a będzie to jedynie kwestia chęci i samozaparcia. Jeżeli skupisz się na tym, aby osiągnąć wyznaczony cel, nawet kosztem zmiany dotychczasowego stylu życia, nie można wykluczyć tego, że uda Ci się osiągnąć podobne efekty jak osobom, które zwyczajnie od zawsze czuły w sobie chęć i umiejętność pozwalającą im na zarządzanie grupą. Wszystko zależy od Ciebie!

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule pokrótce przedstawiliśmy sobie to, co tak naprawdę oznacza pozycja lidera w grupie oraz jakie cechy określają najlepszych dowodzących. Poruszyliśmy również kwestię tego, czy każdy z nas może zostać liderem przewodzącym własną grupą. Czy zgadzasz się z naszym stanowiskiem? Może posiadasz odmienne zdanie? Zachęcamy do dyskusji na naszych kanałach Social Media!

Potrzebujesz więcej informacji?