Ilustracja postaci siedzacej na rakiecie

10 września, 2020

Google PageSpeed Insights

Bardzo często przeszukując internet w poszukiwaniu interesującej nas treści, możemy spotkać się z sytuacją, w której część stron wyświetlona w wynikach wyszukiwania zawodzi nas swoją prędkością ładowania i optymalizacją działania. Z racji, że szybkie ładowanie strony www to dziś jeden z ważniejszych kryteriów wpływających na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, warto zapoznać się z dostępnymi bezpłatnie narzędziami analizującymi wydajność tj. Google PageSpeed Insights. Właśnie to narzędzie będzie tematem głównym dzisiejszego artykułu. Zapraszam.

Co oferuje Google PageSpeed Insights?

To bezpłatne narzędzie, pozwala nam na szczegółowy podgląd wyników prędkości własnej strony www oraz wyświetla przydatne wskazówki, mające na celu pomóc właścicielom stron internetowych w rozwiązaniu problemów związanych z optymalizacją witryny.
Google PageSpeed Insights zbiera w/w informacje na podstawie analizy podanego przez użytkownika adresu URL.

Widok strony Google PageSpeed Insights

Dlaczego szybkie ładowanie strony jest tak istotne?

Przede wszystkim, wpływa to na czynności podejmowane przez użytkowników odwiedzających daną stronę internetową. Jeżeli szybkość  Twojej strony będzie niezadowalająca, najpewniej większość użytkowników postanowi skorzystać z oferty konkurencji dodatkowo pozostawiając w swojej pamięci negatywną opinię nt. Twojej marki.

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest SEO. Google już wiele lat temu informowało swoich użytkowników i klientów o wpływie prędkości ładowania witryny na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. W jednym z raportów od Google, na podstawie badań dotyczących owego tematu, mogliśmy dowiedzieć się, że słabo zoptymalizowane, wolno ładujące się witryny tracą nawet do 40% konwersji!

Jak skrócić czas ładowania strony?

Na pewno warto uwzględnić wskazówki, jakie podsuwa nam Google na podstawie przeprowadzanego testu wydajności, jednak poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych „protipów”, które pomogą Ci w poprawieniu wyników optymalizacji własnej strony internetowej.

Wtyczki

Praktycznie każda strona internetowa korzysta z dostępnych rozszerzeń funkcjonalności jakimi są wtyczki, pluginy. Nie jest to problemem do momentu, w którym ilość wtyczek staje się zbyt duża, część całkowicie zbędna i nieużywana a jeszcze inna część nie aktualizowana i nie wpierana. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo własnej strony, ale również zdecydowanie obniża wydajność witryny.

Usunięcie ze strony zbędnych i przestarzałych pluginów jest konieczne dla zwolnienia przynajmniej części zasobów systemowych i poprawienia optymalizacji.

Kompresja

Zakładając, że Twoja strona internetowa oparta jest o WordPress (czyli wyjątkowo rekomendowany przez nas CMS), kompresję plików można włączyć za pomocą wtyczki WP Fastest Cache. W innym przypadku wystarczy drobna modyfikacja w pliku .htaccess. Skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy Ci w osiągnięciu zamierzonych celów.

JavaScript, HTML&CSS

Minifikacja kodu strony internetowej czyli usunięcie z niego zbędnych komentarzy, enterów, spacji czy też tabulatorów również wpłynie korzystnie na zwiększenie prędkości ładowania strony. Dzieje się tak ze względu na to, że odpowiednio zoptymalizowane pliki będą „ważyć” zwyczajnie mniej.

Ilustracja pomocnych wskazówek

Podsumowanie

Takim właśnie sposobem omówiliśmy zwięźle temat kolejnego narzędzia od Google usprawniającego naszą codzienną pracę i wpływającego pozytywnie na odbiór naszej witryny przez odwiedzających. Zastosowanie się do wskazówek wspomnianego narzędzia oraz podanych przez nas przykładów, Twoja strona internetowa na pewno zyska na prędkości działania i ładowania.

Potrzebujesz więcej informacji?