Mezczyzna spogladajacy na telefon

30 października, 2020

Czym są aplikacje PWA?

Coraz bardziej popularna grupa aplikacji w środowisku internetowym czyli Progressive Web Apps (PWA). Odpowiemy sobie na pytania czym są aplikacje progresywne i dlaczego zainteresowanie nimi nieustannie rośnie, dodatkowo wspomnimy również o innych rodzajach aplikacji.

Aplikacje natywne

Aplikacja natywna to taka, która tworzona jest pod konkretny system np. Android lub iOS. Dla każdego z tych systemów aplikacja wymaga utworzenia osobnego, nowego kodu, w odpowiednim języku. W przypadku Androida będzie to język Java i Kotlin, zaś jeżeli chodzi o iOS wykorzystywane są technologie Objective-C i Swift. Istnieje również możliwość zaprogramowania aplikacji hybrydowej – dostępnej na kilku systemach jednocześnie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu framework’ów tj. Xamarin, Phone Gap i Ionic, jednak aplikacjom hybrydowym poświęcimy oddzielny wpis, w którym szerzej opiszemy ich funkcjonalności i sposób powstawania.
Aplikacje natywne wchodzą w interakcję z urządzeniem użytkownika wykorzystując wybrane funkcje takie jak np. aparat, lokalizacja (GPS) czy też mikrofon.
Idealnie sprawdzą się one dla firm, którym zależy na dostarczeniu swoim użytkownikom wysokiego poziomu UX, dobrej wydajności, sprawnej komunikacji (w tym wysyłania powiadomień) i szybkiego dostępu do danych. Świetnym przykładem tego typu narzędzi są aplikacje bankowe bądź po prostu gry mobilne.
Jedną z najważniejszych zalet aplikacji natywnych jest fakt, iż mogą być one rozwijane w przyszłości, zaś wady, o których należy wspomnieć to zdecydowanie wysokie koszta finansowe i czasowe zaprogramowania takiego narzędzia.

Ikony wypływające z telefonu

Aplikacje webowe

Najczęściej nazywane są po prostu internetowymi i jest to trafne określenie, ponieważ do ich funkcjonowania potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do sieci i przeglądarką internetową. Nie wymagają one instalacji na urządzeniu użytkownika. Aplikacje internetowe są programowane głównie z wykorzystaniem technologii tj. JavaScript, HTML i CSS.
Ten typ aplikacji to znacznie bardziej rozbudowane strony internetowe, odpowiedzialne przede wszystkim za przetwarzanie informacji otrzymanych od użytkownika.
Krótko mówiąc pozwalają użytkownikom na wejście w interakcję z dostępnymi funkcjami np. logowanie, składanie zamówień, rezerwacje czy też przeliczenia. Dodatkowo, z aplikacji webowych możemy korzystać na dowolnym systemie operacyjnym, urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych.
Najpopularniejsze rodzaje aplikacji internetowych to:

  • Platformy sprzedażowe,
  • Portale ogłoszeniowe,
  • Systemy CRM, ERP itd.

Aplikacje PWA

Aplikacje progresywne, czyli w pewnym sensie rozwinięte o nowe funkcjonalności aplikacje webowe. To typ aplikacji, który podobnie jak w przypadku rozwiązań natywnych również możemy zainstalować na smartfonach. Sam proces wykonania i późniejsze wprowadzanie zmian w aplikacji są znacznie tańsze, niż w przypadku aplikacji natywnych. Dzieje się tak ze względu na to, iż większość kodu źródłowego i cala mechanika działania narzędzia jest pobierana bezpośrednio z aplikacji webowej.
Aplikacje PWA oferują nam wiele funkcji zbliżonych do zwyczajnych aplikacji natywnych tj. przypięcie ikony do pulpitu smartfona, funkcjonowanie również offline (przynajmniej w pewnym stopniu) oraz wysyłanie do urządzenia powiadomień Push (niewielkich notyfikacji wyświetlanych na ekranie monitora lub smartfona nawet gdy wówczas aplikacja jest zamknięta). Dodatkowo, korzystając z aplikacji progresywnej odnosimy wrażenie, że jest to zwykła aplikacja natywna, ponieważ wizualnie nie różnią się one od siebie.

Podsumowanie

Reasumując, aplikacje progresywne w zestawieniu z natywnymi są zdecydowanie tańsze i w zupełności wystarczą firmom, które nie oczekują od swojego narzędzia wyjątkowo wysokiej wydajności.
Najczęściej na wybór aplikacji progresywnych decydują się platformy e-commerce, serwisy informacyjne czy np. firmy ubezpieczeniowe ze znanymi nam dobrze porównywarkami cen.
Co osobiście sądzisz o aplikacjach progresywnych? Chętnie poznamy Twoją opinię na naszych social mediach!

Potrzebujesz więcej informacji?