Na co w pierwszej kolejności zwraca uwagę użytkownik odwiedzając stronę internetową? Jasne, na szybkość ładowania i jej wydajne działanie.
Niestety wiele witryn internetowych ma problem z osiągnięciem optymalnych wyników na tej płaszczyźnie.
Jednym z działań, które mogą przyśpieszyć ładowanie strony jest zastosowanie Lazy Loading’u. W jaki sposób to działa? O tym dzisiaj 🙂
Czym jest Lazy Loading?
To pewnego rodzaju skrypt dodawany do kodu strony internetowej.
Odpowiada on za wczytywanie dostępnych obrazów i plików wideo dopiero w momencie, gdy użytkownik znajdzie się w odpowiednim miejscu na stronie.
Pozwala to skrócić czas ładowania strony ponieważ konkretne pliki wczytują się tylko wtedy, gdy są potrzebne. Zwyczajnie nie ma sensu ładować obrazków czy filmów z sekcji, do której użytkownik nawet nie dotrze 😉
Zalety korzystania z Lazy Loading’u
Dosłowne tłumaczenie nazwy Lazy Loading, oznacza „powolne ładowanie„. Nawet jeśli w pierwszej chwili może zostać to niewłaściwie odebrane przez użytkownika, to wbrew pozorom nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie strony.
Przeciwnie, przynosi wiele korzyści:
- szybszy czas początkowego ładowania – Lazy Loading zmniejsza początkowy rozmiar strony potrzebny do załadowania
- powolne ładowanie pozwala również zmniejszyć obciążenie sieci, ponieważ zawartość strony jest przesyłana w pewnym sensie na żądanie. Dzięki temu nie dochodzi do transferu niepotrzebnych danych.
- oszczędzanie zasobów po stronie serwera, jak i klienta, ponieważ ładowana jest jedynie część plików
Ponadto, Lazy Loading wpływa po części na doświadczenia użytkowników czyli popularne UX.
Szybkie ładowanie strony budzi w użytkownikach pozytywne odczucia i zwiększa szansę dokonania się konwersji np. z zakupu, wypełnienia formularza czy zapisu do newslettera.
Lazy Loading a SEO
Użytkownik przeglądający stronę prawdopodobnie nie zauważy różnicy w wyświetlaniu jej elementów z wykorzystaniem leniwego wczytywania.
Sytuacja nie jest za to tak oczywista dla botów wyszukiwarek, które podczas indeksowania witryny mogą zwyczajnie „przeoczyć” część elementów objętych Lazy Loadingiem.
Dzieje się tak ze względu na to, że boty preferują czysty kod HTML, który są w stanie poprawnie skanować. Skrypt powolnego ładowania może okazać się dla nich bardziej problematyczny.
Znamy jednak sposoby na to, aby Lazy Loading nie wpływał negatywnie na SEO Twojej witryny oraz był poprawnie indeksowany przez boty wyszukiwarek 🙂
Takie wdrożenie wydaje Ci się interesujące? Uważasz, że mogłoby to pomóc Twojej witrynie? Kontakt z nami to tylko kilka kliknięć!