Osoba uzywajaca macBook Air

29 grudnia, 2018

Czy popełniasz te 11 błędów na swojej stronie WordPress?

Stare powiedzenie głosi, że błądzić jest rzeczą ludzką. Wszyscy popełniamy błędy i nikt z nas nie jest doskonały. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym błędy się zdarzają i samo w sobie nie jest to złe.

Problem zaczyna się wtedy, gdy dany błąd powtarzamy, nie zmieniamy go, a nawet co gorsza – nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że coś robimy nie tak.

WordPress – najczęściej popełniane błędy

Każdy uczy się na własnych błędach, ale o wiele lepiej jest uczyć się na błędach innych.

W przypadku WordPress każdy chciałby jak najszybciej ustawić wszystko, co trzeba i uruchomić swoją wymarzoną stronę. W tym pośpiechu da się jednak pominąć sporo rzeczy. Może to prowadzić do licznych luk oraz wpłynąć na Twój blog/stronę firmową w dłuższej perspektywie.

W tym artykule przedstawiam 11 najczęściej popełnianych błędów na WordPressie, które wielu właścicieli stron internetowych popełnia już na samym początku.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu uda Ci się uniknąć tych błędów i sprawić, aby Twoja strona była jeszcze lepsza, szybsza i bezpieczniejsza.

1. Wybór niewłaściwej platformy

Darmowy WordPress.com czy trzymany na własnym serwerze WordPress.org? Większość początkujących myli te dwie wersje między sobą. Jest to jeden z najczęstszych błędów już na samym początku. Warto wiedzieć, jakie istnieją różnice między tymi pozornie podobnymi platformami.

W skrócie strona założona na WordPress.com nie jest przechowywana na Twoim serwerze. Jest oczywiście w pełni darmowa, jednak wiąże się to z wieloma ograniczeniami:

  • możesz mieć swoją stronę jedynie pod subdomeną
  • nie możesz usunąć reklam WordPressa na swojej stronie
  • przestrzeń dyskowa jest ograniczona do 3 GB
  • nie możesz monetyzować swojej strony
  • nie możesz instalować pluginów lub szablonów, jeżeli nie są one domyślnie dostępne

Innymi słowy, jeżeli zależy Ci na naprawdę profesjonalnej stronie WordPress, jedyną opcją jest WordPress.org – daje Ci on pełną swobodę i możliwości rozwoju strony bez mnóstwa ograniczeń.

2. Pozostawienie domyślnej nazwy administratora

Po zainstalowaniu WordPress automatycznie tworzy się nazwa użytkownika admin z uprawnieniami administratora. Jest to nazwa użytkownika, która jest oczywiście bardzo przewidywalna dla hakerów. Używając nazwy użytkownika admin, mogą oni łatwo przeprowadzić atak, aby złamać Twoje hasło i bez problemu przejąć kontrolę nad Twoją stroną.

Ponieważ WordPress daje Ci możliwość zmiany nazwy użytkownika podczas instalacji, nie ma sensu trzymać się nazwy domyślnej. Dlatego instalując WordPress, upewnij się, że zmieniłeś domyślną nazwę użytkownika w adminie WordPress na inną. Ponadto, użyj kombinacji cyfr, liter i znaków specjalnych w nazwie użytkownika i haśle.

3. Korzystanie z darmowych szablonów

Wybór profesjonalnego szablonu WordPress jest kluczową rzeczą, która decyduje o przyszłości Twojej strony. To, w jaki sposób jest napisany ów szablon, ma także wpływ na to, jak Twoja strona pozycjonuje się w Internecie.

Jeżeli jednak dopiero założyłeś swoją stronę, zapewne musiałeś opłacić hosting i domenę. Niektórzy w takim momencie wolą zaoszczędzić na wydatkach i korzystać z darmowych szablonów.

Używanie darmowych szablonów bardzo ogranicza Twoje działania. Otóż szablon to fundament Twojej strony. To jego kod tak naprawdę określa strukturę oraz wygląd witryny.

Warto wspomnieć, że płatne szablony dają z reguły znacznie więcej opcji i możliwości. Darmowe szablony są zwykle dostosowane pod same blogi, a w przypadku profesjonalnej strony firmowej zwykle trzeba czegoś więcej. Jeżeli chcesz zatem mieć naprawdę dobrze wyglądającą stronę, radzę, abyś skorzystał z profesjonalnego szablonu.

Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem szablonu:

  • łatwość użytkowania
  • odpowiednia cena
  • doświadczenie firmy/projektanta, który go wykonał

Darmowe szablony WordPress dostępne są m.in. w WordPress Themes Directory. Jeśli jednak zależy ci na profesjonalnych szablonach WordPress, zajrzyj tutaj.

4. Pozostawienie tekstu „just another blog”

Tagline to krótki opis tego, czego dotyczy Twoja strona. Z reguły WordPress automatycznie dodaje tekst just another blog na każdej nowo powstałej stronie. Wiele początkujących osób zapomina zmienić/usunąć ów tekst. Raczej nie sprawia on dobrego wrażenia na pierwszych osobach, które odwiedzą Twoją stronę.

Warto dlatego zmienić ów tagline w taki sposób, który będzie jasno odnosił się do Twojej niszy oraz odbiorców. Aby zmienić ten tekst, wejdź w panelu WordPress w ustawienia >>> ogólne. Nie zapomnij, aby usunąć także przykładowy szablon strony, który pojawia się po zainstalowaniu WordPressa.

5. Nieustawienie permalinków

Kiedy tworzysz nowy wpis na blogu, WordPress automatycznie dodaje do niego adres URL. Dzieje się tak za każdym razem. Jednak według domyślnych ustawień każda strona otrzymuje adres URL w postaci ciągu liczbowego, który jest zupełnie nieczytelny dla odwiedzającego stronę. Link do Twojego wpisu na blogu wyglądałby w ten sposób:

twojastrona.pl/?p=154

Na szczęście można to zmienić. Możesz dostosować adres URL każdego postu zaraz po jego opublikowaniu. Możesz to zrobić w zakładce nowy wpis. Zaraz poniżej tytułu pojawia Ci się pasek bezpośredni odnośnik, w którym możesz dokonać edycji linku.

Lepiej jednak, abyś nie musiał robić tego za każdym razem. Skorzystaj zatem z tej metody:

  1. W swoim panelu WordPress po lewej stronie nasuń myszką na ustawienia
  2. Przesuń niżej na liście i kliknij bezpośrednie odnośniki
  3. Następnie w opcjach Popularne ustawienia wybierz nazwa wpisu

Co ważne, powinieneś zrobić to zaraz po utworzeniu strony. Nie czekaj. Jeżeli odłożysz to na później, wiele artykułów przez Ciebie opublikowanych będzie miało stare linki. Jeżeli przed dokonaniem tej zmiany opublikowałeś linki i odnośniki do owego wpisu na innych stronach (np. w mediach społecznościowych), to po zmianie linki nie będą działać. Zamiast tego pojawi się komunikat nie znaleziono strony. Na pewno tego nie chcesz.

Jeżeli zatem dopiero co zakładasz stronę, ustaw swoje permalinki już na starcie.

6. Niewykonywanie kopii zapasowych strony

Tworzenie kopii zapasowych własnej strony na WordPressie jest niezwykle ważne. Niewykluczone, że po stronie firmy hostingowej nastąpi błąd, który doprowadzi do utraty danych. Możliwe też, że będziesz chciał dokonać jakichś edycji w stronie, których potem nie będziesz umieć cofnąć. W obu tych wypadkach dobrym wyjściem jest przywrócenie kopii zapasowej.

Nawet jeżeli dostawca hostingu dba o robienie kopii zapasowych, możesz zadbać o to jeszcze na własną rękę. Istnieją pluginy, które pozwalają samodzielnie wykonywać back-upy.

7. Niedostosowywanie obrazów

Kiedy wgrywasz na swoją stronę zdjęcie, nie dostosuje ono od razu swoich parametrów.  Możesz zmienić jego szerokość i wysokość, jednak nie zmieni to jego prawdziwej wagi. W niektórych przypadkach może to prowadzić do tego, że nawet małe zdjęcie będzie ładowało się bardzo długo.

Dostosowywanie zdjęć może zająć nieco czasu, ale jest ono bardzo ważne. Bardzo przydatne narzędzie to www.iloveimg.com. Jest ono darmowe i posiada wiele funkcji.

8. Korzystanie ze zbyt wielu konfliktujących ze sobą pluginów

Powiedzmy sobie szczerze: im więcej masz zainstalowanych pluginów, tym większa szansa, że pojawią się błędy techniczne. Warto trzymać się zasady, aby nie posiadać na swojej stronie jednorazowo więcej niż 20 pluginów. Oczywiście warto przy tym wybrać te, które są najbardziej potrzebne.

Jeżeli dopiero zaczynasz, nie korzystaj z więcej niż 8 pluginów przez cały rok.

9. Korzystanie z hasła, które jest łatwo odgadnąć

Strony WordPress są nieustannie atakowane przez boty, które chcą się na nie wedrzeć. Kończy się to zwykle spamem, zainstalowaniem wirusów oraz utratą danych. Niektóre strony potrafią doświadczyć nawet i 200 ataków dziennie przez boty, które starają się rozszyfrować hasło i nazwę użytkownika.

Tak samo, jak w poprzednim podpunkcie zaznaczałem, aby zmienić nazwę domyślną użytkownika, tak samo i tutaj warto jest dostosować swoje hasło. Po co stawiać na drodze hakera tylko jedną przeszkodę, jeżeli możesz postawić dwie?

10. Korzystanie z domyślnego favicon’u

Favicon to niejako wizytówka Twojej strony internetowej. Jest to inaczej ta mała ikonka powiązana z Twoją stroną internetową. Wyświetla się ona zwykle w pasku przeglądarki tuż po nazwie strony internetowej na liście zakładek. Wiele początkujących osób ignoruje ową ikonkę, przez co na ich stronach wyświetla się jej domyślna wersja.

Aby wyglądać bardziej profesjonalnie, powinieneś zmienić favicon. Możesz to zrobić albo samemu, albo skorzystać z darmowych generatorów, które dostępne są w sieci. Faviconem może być też logo Twojej firmy. Po wygenerowaniu faviconu musisz wgrać go na swoją stronę WordPress i zamienić z jego domyślną wersją.

11. Ignorowanie SEO

Kiedy instalujesz stronę na WordPressie, możesz zaznaczyć opcję, która nie pozwala na jej indeksowanie przez boty Google. Podczas procesu rozwoju strony warto z niej skorzystać. Na pewno nie chcesz, aby ktoś odwiedził w półprzygotowaną witrynę. Jednak wielu później zapomina odznaczyć tę opcję, przez co ich strona nigdy nie jest indeksowana, a więc niejako nie istnieje.

Niektórzy podczas modyfikacji szablonów potrafili doprowadzić do tego, że ich strona została całkowicie zdeindeksowana, a więc zniknęła z wyszukiwarek internetowych!

Inny błąd polega na tym, że niektórzy nie uwzględniają ustawień SEO dotyczących wpisów na bloga oraz podstron. Warto oczywiście mieć takie pluginy jak WordPress SEO by Yoast, ale plugin sam w sobie jeszcze nic nie zdziała. Należy za każdym razem aktualizować meta dane i optymalizować swoje treści.

Podsumowanie

I jesteśmy! Jeżeli unikniesz tych błędów, na pewno uda Ci się z powodzeniem prowadzić swoją stronę tuż po jej założeniu. Jeśli dostrzegłeś kilka z tych problemów na Twojej istniejącej stronie, jak najszybciej je popraw.

Potrzebujesz więcej informacji?