Twoja własna strona www w formie internetowego bloga? Żaden problem! Z pomocą przychodzi nam WordPress, czyli dominująca na rynku platforma, przeznaczona m.in. do prowadzenia bloga w sieci. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.
Zalety bloga na WordPress
Pierwszym i najważniejszym argumentem wyróżniającym WordPress na tle konkurencji jest fakt, że owy system został zaprojektowany właśnie do zarządzania blogiem. Dzięki prostocie obsługi jaką oferuje nam interfejs systemu, możliwości rozbudowy, szerokiej gamie funkcjonalnych wtyczek i różnorodnych motywów, strona na WordPress z łatwością może zostać dostosowana do Twojego gustu, czy też tematyki jaka jest na niej poruszana. Przeglądając listę szablonów strony na WordPress warto wziąć pod uwagę fakt, aby był on zaprojektowany pod kątem responsywności. To bardzo ważne, aby użytkownicy odwiedzający Twój blog mogli poczuć komfort, a w zasadzie dzisiaj już standard jakim jest dostosowanie strony do ekranu, na jakim jest ona wyświetlana. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego rodzaju blog zamierzamy prowadzić. WordPress sprosta zarówno pasjonatom fotografii, gastronomii, jak również osobom chcącym pochwalić się swoim sportowym trybem życia w internecie.
Jak utworzyć blog na WordPress?
Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jakie treści chcemy publikować na naszym blogu, jak często to robić oraz wybrać taką platformę, która zapewni nam wykonywanie tych czynności w komfortowy sposób. Nasz artykuł skupia się konkretnie na systemie WordPress, to właśnie na tej platformie rekomendujemy Wam założenie bloga. Gdy mamy już wstępną wizję swojej strony oraz nazwę dla bloga, możemy przejść do pracy. Aby utworzyć blog na WordPress będziemy potrzebować wykupionej domeny oraz hostingu. Korzystając z platformy WordPress.org pobieramy, oraz instalujemy system na wykupionym przez nas serwerze. Po zainstalowaniu systemu, nasza własna strona internetowa jest już gotowa do procesu konfiguracji oraz dostosowania jej pod względem wizualnym. Oczywiście cały proces tworzenia strony na WordPress możesz zlecić doświadczonej agencji w tej branży.
Drugim ze sposobów na ominięcie kosztów płacenia hostingu oraz domeny jest skorzystanie z rozwiązania oferowanego przez WordPress.com. Wówczas możemy utworzyć stronę internetową na darmowym hostingu od WordPress. Jednak w tej sytuacji zarządzanie stroną internetową i jej dostosowywanie jest nieco bardziej skomplikowane. Wynika to z faktu, że nie jesteśmy wtedy do końca właścicielem konkretnej domeny, a jedynie „wynajmujemy” takową od WordPress’a.
Zarządzanie blogiem
Stan, w jakim aktualnie jest nasza strona na WordPress, listę usprawnień wymagających uwagi oraz poszczególne statystyki witryny możemy sprawdzić w panelu zarządzania stroną. Link do niego wygląda następująco: www.nazwastrony.pl/wp-admin. To właśnie w tym miejscu edytujemy, modyfikujemy oraz dbamy o nasz blog na WordPress. Wygodny interfejs pozwala Ci na zarządzanie wpisami, galerią zdjęć, wtyczkami, sekcją komentarzy, wyglądem strony oraz wieloma innymi funkcjonalnościami. Z poziomu panelu administracyjnego możemy tworzyć, a następnie sprawdzić jak będzie wyglądał konkretny post na naszym blogu, jeszcze przed jego publikacją.
Kilka przykładowych funkcjonalności
Po lewej stronie ekranu znajduje się pionowy pasek zawierający wszystkie z niżej wymienionych (oraz wiele więcej) funkcjonalności strony. Dowiedz się jakich elementów dotyczą poszczególne z nich.
- Kokpit – miejsce na stronie, w którym sprawdzimy stan naszej witryny, informację o usprawnieniach oraz jej poszczególnych statystykach.
- Wpisy – sekcja, umożliwiająca nam zarządzanie bazą opublikowanych wpisów, dodawanie nowych oraz przydzielanie im odpowiednich kategorii.
- Media – jest to zakładka, w której przechowywane są wszystkie dodane na stronę zdjęcia oraz filmy.
- Strony – to miejsce, w którym możemy edytować poszczególne podstrony.
- Wygląd – sekcja, w której możemy zadbać o wygląd naszej strony. Możemy zmieniać motywy, a tym samym zmieniać wygląd naszego bloga.
- Wtyczki – jest to zakładka, w której możemy dodać do naszej strony wtyczki, czyli nowe funkcjonalności. Przykładowo: wtyczka dbająca o pozycjonowanie, wtyczka służąca filtrowaniu komentarzy lub też wtyczka odpowiadająca za Cookies.
- Użytkownicy – w tym miejscu możesz dodawać konta użytkowników, którym chcesz dać dostęp do panelu zarządzania stroną oraz edytować utworzone już profile.
- Narzędzia – zakładka umożliwiająca import oraz eksport treści strony.
- Ustawienia – jest to miejsce, w którym zarządzamy wpisami, mediami, wtyczkami oraz zabezpieczeniami naszej strony na WordPress.
Podsumowanie
Podsumujmy. WordPress to świetna platforma umożliwiająca nawet mniej zaawansowanym użytkownikom utworzyć własny blog internetowy oraz zarządzać nim przy pomocy intuicyjnego interfejsu. Dostosowanie własnej strony www dzięki WordPress jest bardzo proste, a masa dostępnych rozszerzeń i wtyczek pozwala nam zadbać o to, aby strona nie tylko wyglądała, ale i działała rewelacyjnie. Jeżeli planujesz zlecić wykonanie strony bloga, jesteśmy chętni do podjęcia w tym kierunku współpracy! Skontaktuj się z nami.