Mezczyzna uzywajacy telefonu przy korzystaniu z laptopa

14 maja, 2020

Agencja czy freelancer? Projekt

Wiele z naszych blogowych wpisów zawiera krótką informację o tym, komu zlecić wykonanie strony na WordPress. Dziś bardziej szczegółowo omówimy temat nurtujący wielu początkujących przedsiębiorców. Zlecić projekt agencji, czy wybrać freelancera? Zapraszam!

Mieliśmy już okazję porozmawiać o tym, jak założyć własną stronę internetową oraz jak powstaje strona na WordPress. Najważniejsze czynniki, wpływające na podejmowane przez nas decyzje to czas oraz fundusze, jakie chcemy przeznaczyć na projekt strony internetowej. W przypadku rozstrzygnięcia sporu pomiędzy wyborem agencji, a freelancera sprawa wygląda podobnie. W pierwszej kolejności omówmy jak wygląda podjęcie współpracy z agencją, jakie płyną z tego korzyści, a jakie wady.

Agencja

Podejmując współpracę z agencją możemy liczyć na wsparcie i kreatywność nie jednej, ale trzech, sześciu czy też dziesięciu osób. Jest to jedna z największych zalet współpracy z gronem specjalistów. Podział poszczególnych etapów projektu na pracowników odnajdujących się najlepiej w konkretnym dziale branży, sprawi, że prace będą przebiegać znacznie szybciej, aniżeli w przypadku gdy projekt nadzoruje jedna osoba. Z racji, że własna strona internetowa jest naszą wizytówką, powinniśmy zadbać o to, aby została wykonana profesjonalnie, w oparciu o najlepsze technologie oraz najnowsze trendy. Jeżeli do projektu strony internetowej, dodamy zlecenie wykonania materiałów graficznych tj. logo, czy też projekt wizytówek możemy liczyć na to, że agencja posiada do tego typu prac wykwalifikowanych specjalistów. Prawdopodobieństwo tego, że jedna osoba zajmie się wykonaniem każdego etapu Twojego projektu jest dosyć znikome.

Trzy osoby dyskutujące przed laptopem

Wyżej wymieniliśmy głównie zalety wynikające z podjęcia współpracy z agencją, jakie zatem istnieją wady takiej decyzji? Wybierając odpowiednią agencję, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej opinię w sieci, rekomendacje byłych klientów oraz ofertę, jaka zostanie nam przedstawiona. To oczywiste, że własna strona internetowa powinna zostać oddana w ręce specjalistów z branży. Oto pierwsza z wad takiej współpracy. Polecane, profesjonalne agencje zazwyczaj mają pełne ręce roboty, bądź czas wykonania projektu, jaki nam zaoferują, wynikający z braku wolnych mocy przerobowych, jest dla nas niedopuszczalny. Dodatkowo podejmując współpracę z agencją musimy być przygotowani na to, że cena może być znacznie wyższa od tej, jaką oferuje nam freelancer. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby projekt został wykonany profesjonalnie oraz przynosił nam korzyści, nie powinniśmy starać się specjalnie oszczędzić na jego wykonaniu. Z doświadczenia wiemy, że często projekty wykonane przez osoby prywatne, po bardzo atrakcyjnej cenie, rzadko kiedy są tym, czego oczekiwaliśmy, a zlecenie w nich poprawek i zmian to kolejne koszty, zarówno finansowe jak i czasowe.

Freelancer

Poszukując odpowiedniego wykonawcy naszego zlecenia zazwyczaj składamy zapytania na wielu różnorodnych grupach branżowych. Wystarczy, że na jednej z nich dodamy ogłoszenie o treści: Zlecę wykonanie strony na WordPress, a po kilku minutach zgłosi się do nas kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu freelancerów, czy też przedstawicieli agencji. Udzielenie odpowiedzi na każde z otrzymanych wiadomości byłoby bardzo czasochłonne. Zatem jeżeli jesteśmy nastawieni konkretnie na podjęcie współpracy z freelancerem, a nie agencją interaktywną, powinniśmy kierować się w szczególności rekomendacjami od byłych klientów danej osoby oraz analizie przedstawionych ofert. Bardzo łatwo jest dokonać w tej kwestii złego wyboru, a finalnie otrzymać projekt niezgodny z naszymi założeniami, wykonany nie profesjonalnie. Warto pamiętać o tym, że prawdziwi specjaliści odpowiednio się cenią. Z tego względu nawet jeżeli koszty projektu wykonanego przez freelancera są niższe, aniżeli w przypadku agencji to nie powinniśmy kierować się propozycjami osób, oferujących nam wykonanie strony w kwocie 200zł itp.

Mężczyzna piszący w notatniku

Finalnie, przechodząc do zalet współpracy z freelancerem również bierzemy pod uwagę czas oraz fundusze przeznaczone na projekt. Projekty, zlecane freelancerom to zazwyczaj proste zlecenia, nie wymagające dużego nakładu czasu oraz nie wymagające angażowania w nie licznej grupy osób z agencji interaktywnych. Wiadomości od freelancerów, oferujących nam swoje usługi świadczą o tym, że posiadają oni wolne moce przerobowe i mogą zająć się naszym projektem choćby od zaraz. Faktem jest, że projekt wyceniony przez osobę tworzącą projekt samodzielnie będzie niższy od tego, jaki zapłacimy przy współpracy z grupą specjalistów. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, o którym już wyżej wspomnieliśmy. Każdy specjalista odpowiednio się ceni.

Podsumowanie

Tworzenie strony internetowej to proces wymagający dogłębnej analizy przy dobrze współpracowników, zapoznania się z działalnością konkurencji oraz ustalenia, jakimi dysponujemy zasobami. Z racji, że działalność online, powinna przynosić nam oczekiwane korzyści, warto zadbać o to, aby nad jej projektem czuwały odpowiednie osoby. Jednym z kandydatów, aspirujących do podjęcia z Tobą współpracy przy projekcie, jesteśmy my, Gloo Agencja Interaktywna! Skontaktuj się z nami i podejmij odpowiednią decyzję!

Potrzebujesz więcej informacji?