Własna aplikacja dedykowana to świetne narzędzie. Jej zastosowanie może wyróżnić Twoją stronę wśród innych oraz zapewnić ciekawe funkcjonalności.
Twoja rola w takim projekcie jest niezwykle ważna. W sumie wszystko zaczyna się właśnie od Twojego pomysłu – wykonawstwem zajmują się już developerzy (choć istnieją też inne opcje).
Ów proces może być stosunkowo prosty, jeżeli zrozumiesz trzy poniższe elementy:
- Twój koncept oraz cele związane z aplikacją
- Design oraz struktura aplikacji
- Ścieżka developerska danego projektu
Jeżeli dopiero bierzesz pod uwagę stworzenie aplikacji dedykowanej, już sama myśl o tym może być przytłaczająca. W tym artykule przedstawię 4 kroki, które pomogą Ci przygotować się do tego zadania.
1. Wyznacz swoje cele
Pomysły na aplikacje dedykowane mogą zrodzić się w wielu sytuacjach. Nieraz aplikacje mogą pomóc w wykonaniu pewnych zadań, lepszej organizacji danego procesu czy też być kolejnym krokiem w rozwoju większego projektu. Dzięki takiej aplikacji możesz często zwiększyć swoje zyski, dlatego do samego zagadnienia także trzeba podejść w bardziej biznesowy sposób.
Projektując cele związane ze stworzeniem aplikacji, powinieneś skupić się na określeniu celów związanych z: produktem, rozwojem i finansami.
Na pierwszym etapie kluczowe jest zrozumienie, czego ma dostarczyć Twoja idea. Jest to dobrym moment na pomyślenie o celach samej aplikacji, jako że będzie to stanowiło kierunek, w którym będziesz podążał w trakcie całego procesu tworzenia. Oto kilka pytań, które powinieneś sobie zadać. Pozwolą Ci one lepiej przyjrzeć się samej idei:
- Jakie są korzyści wynikające z wprowadzenia danej aplikacji?
- Jak pomoże ona użytkownikowi?
- Czy widzisz jej rozwój w perspektywie czasu?
- W jaki sposób chcesz, aby korzystał z niej użytkownik?
Gdy już odpowiedziałeś na wszystkie te pytania, masz już pojęcie o charakterystycznych elementach, którymi powinna się wyróżniać aplikacja.
2. Zdefiniuj koncept
Gdy znasz już swoje cele, pora na połączenie wątków. Rozumiesz już, do kogo chcesz trafić oraz postawiłeś sobie konkretne cele. Teraz na podstawie tych celów jest czas, abyś ustalił bardziej namacalne elementy dedykowanej aplikacji, które w końcu przełożą się na jej końcowe działanie. Kilka z przykładowych celów to:
Monetyzacja
- Czy będziesz mógł żądać pieniędzy za dostęp do danej aplikacji?
- Model Freemium jest dobrą opcją?
- Czy może ona być darmowa, ale zawierać za to elementy monetyzacji?
Rozwój aktualnego biznesu/projektu
- Jakiej wygody/wartości dodanej brakuje obecnie Twoim użytkownikom?
- Jakie są powody, dla których znikają Twoi klienci, a którym można by zaradzić przez aplikację?
- Co obecnie blokuje użytkowników przed odkryciem Ciebie lub daniem Ci szansy?
Na podstawie tych pytań możesz zorganizować strukturę i koncept swojej aplikacji dedykowanej, wliczając w to kluczowe elementy oraz korzyści (zarówno dla Ciebie, jak i dla użytkownika). Bądź tak praktyczny i konkretny, jak to tylko możliwe. Oto kilka przykładów, jak możesz ułożyć bardziej konkretne cele:
Źle: Chcę komunikować się z użytkownikami.
Dobrze: Chcę komunikować się z użytkownikami przez SMS.
Źle: Chcę nagradzać moich użytkowników.
Dobrze: Chcę nagradzać moich użytkowników przez programy lojalnościowe, z których mogą zyskiwać punkty poprzez zakupy lub udostępnienia w mediach społecznościowych.
3. Zdefiniuj back-end swojej aplikacji
Narysuj szkic diagramu wszystkich swoich serwerów, API oraz baz danych. Będą one pomocną wskazówką dla developera. Im więcej ludzi będzie pracowało nad daną aplikacją dedykowaną, tym lepiej będzie im się obeznać w całym procesie.
4. Stwórz aplikację
W zasadzie masz trzy dostępne opcje:
Sam napisz aplikację
Jeżeli masz odpowiednie umiejętności, opcja ta może mieć sens. Możesz albo napisać aplikację od zera, albo użyć podstawowych frameworków, które możesz dostosować pod własne potrzeby.
Warto przy tym rozważyć swój poziom umiejętności. Rozbudowana aplikacja wymaga znajomości m.in. Objective C/Swift, Java, HTML, CSS i tak dalej.
Skorzystaj z app buildera
App buildery to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możesz oszczędzić nieco czasu i pieniędzy, jednocześnie będąc niemal wyłącznym producentem aplikacji.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie projekty nadają się do zrealizowania przez app buildery. Jeżeli masz bardzo rozbudowane i konkretne potrzeby, zapewne będziesz musiał skorzystać z dedykowanego rozwiązania. Przed skorzystaniem z danego buildera rozważ przykładowe kwestie:
- Czy oferuje on wszystkie elementy, jakich potrzebuję?
- Jakie są zasady w przypadku, gdybym chciał zrezygnować z korzystania z buildera?
- Jakie mogą być koszty?
Wynajmij kogoś
Zatrudnienie agencji interaktywnej jest zapewne najdroższym wyjściem, ale za to najlepszym, jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości. Z pomocą doświadczonych developerów możesz stworzyć aplikację, która spełni wszystkie Twoje potrzeby, nawet jeżeli są one bardzo rozbudowane.
Podsumowanie
Jak zatem widzisz, Twoje zaangażowanie i pomysł ma niebagatelne znaczenie. To właściwie Twój pomysł dyktuje cały proces prac, bądź więc pewien, że jesteś dobrze przygotowany do całego procesu.
Jeżeli już wiesz, czego chcesz, skontaktuj się z nami, a razem możemy stworzyć ciekawą aplikację dedykowaną.